Skupina tří mužů a jedné ženy ve věku 25, 28, 44 a 43 let ze Zlínska vyráběla pervitin v objektu, který sloužil jako autoservis jednoho z obviněných.

JEDNOU MĚSÍČNĚ NESTAČILO

Nemovitost se nachází na odlehlém místě mezi Zlínem a Otrokovicemi a samotné vaření pervitinu probíhalo v půdních prostorách objektu.

„Zpočátku drogu vyráběli jednou měsíčně, vzhledem k velké poptávce se četnost výroby zvýšila na jednou týdně. Poslední pervitin, více jak 150 gramů, vyrobili minulé úterý večer. Tuto várku však už nestihli prodat odběratelům, protože je policisté ze Zásahové jednotky z Brna chvíli po ukončení výroby, kolem půl desáté večer, před objektem zadrželi,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Prodejem uvedeného množství drogy by si na trhu mohli přijít až na 150 tisíc korun. Zadržení osob bylo náročnější vzhledem k drogové trestní minulosti jednoho z mužů, u něhož se dalo předpokládat, že se bude bránit zadržení a bude se pokoušet znemožnit odhalení varny.

Kriminalisté v rámci akce provedli i 5 domovních prohlídek. Obvinění měli přes dvě desítky odběratelů, kterým pervitin pravidelně prodávali s podmínkou nákupu drogy nad 5 tisíc korun.

„Pervitin se prostřednictvím dealerů dostával k lidem nejenom do Zlínského, ale i Jihomoravského kraje. Poptávka po jejich pervitinu byla velká, byli to nepostradatelní výrobci pervitinu na Zlínsku. Prodejem v 71 prokázaných případech, které jsou jim kladeny za vinu, si během dvou měsíců přišli na více jak 400 tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Jedním z podnětů pro zahájení prověřování byl zjištěný velký odběr nestandardních chemikálií, převážně červeného fosforu z firmy v Jihomoravském kraji. Přípravky s obsahem pseudoefedrinu pak nakupovali v zahraničí.

O zadržených
Krajští kriminalisté tři muže a jednu ženu obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy některé spáchané formou spolupachatelství, některé spáchané formou účastenství, jako pomocník.
Hrozí jim až dvanáctiletý trest odnětí svobody. Na dva mladší muže podal vyšetřovatel podnět na návrh na vzetí do vazby, který soudce v pátek akceptoval.
Pětadvacetiletý obviněný byl týden před zadržením pravomocně odsouzen za totožnou drogovou trestnou činnost.
V rejstříku trestů má i záznamy trestů za násilnou trestnou činnost.
Osmadvacetiletý vazebně stíhaný muž má rovněž záznamy v rejstříku trestů, a to za podvod a ohrožení pod vlivem návykové látky.