Dva miliony a tři sta tisíc korun poslal během pěti měsíců důvěřivý čtyřiašedesátiletý muž ze Zlína neznámé ženě, údajné seržantce americké armády. S touto ženou se se seznámil prostřednictvím internetové seznamky. Podvedený muž se nakonec obrátil na policii, případem se nyní zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality.

„Příběh začal v září loňského roku. Představila se jako seržantka americké armády sloužící momentálně v Libyi. Tam měla přijít k velkému obnosu peněz, asi 3 600 000 USD, které neměla komu předat. Požádala proto muže ze seznamky, zda by mu mohla svoje peníze poslat s tím, že za tuto službu – převzetí balíčku s finančními prostředky – mu zaplatí polovinu z celé částky,“ přiblížila za zlínskou policii tisková mluvčí Monika Kozumplíková.

Muž podle ní souhlasil a zanedlouho ho kontaktovala přepravní společnost s tím, že nejprve je potřeba uhradit poplatky související se zasláním balíku. Muž tedy v období od září loňského roku do ledna letošního roku zasílal peníze podle pokynů. Když mu došly vlastní úspory, půjčil si půl milionu korun od svého syna, kterému ale neřekl, na co peníze potřebuje.

Ilustrační foto.
Zfetovaný řidič se vydával za svého o sedm let mladšího bratra

„Poté si vzal půjčky od bankovních ústavů i nebankovních společností. Celkově zaslal minimálně 2 300 000 korun, částka ale může být ještě daleko vyšší, protože ji podvedený muž zatím přesně nespočítal. V lednu letošního roku přestal muž na urgence o zaplacení dalších peněz reagovat a čekal na balíček s penězi. Když balík nedorazil, obrátil se v tomto týdnu na policii a podal trestní oznámení,“ doplnila policejní mluvčí.

Neznámému pachateli hrozí podle mluvčí policie v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na osm let za spáchání zločinu podvod. Policisté ovšem upozorňují, že se o sofistikovanou trestnou činnost přesahující do zahraničí, proto je v těchto případech velmi komplikované, často nemožné vypátrat pachatele.

„Znovu upozorňujeme všechny uživatele sociálních sítí, aby nikdy neposílali peníze lidem, které osobně neznají. Tito manipulátoři bývají velmi zdatní a přesvědčiví a dokážou v lidech vyvolat emoce, jejichž prostřednictvím je poté ovládají,“ varuje důvěřivce za policii Monika Kozumplíková.