Dopis s hlavičkou společnosti Ezere, s.r.o. upozorňuje, že podle vyhlášky EU a zákona č. 532/2007 Sb. vzniká od 1. května tohoto roku povinnost hradit roční ekologickou daň ve výši 1 980 korun. Dále adresátům nařizuje, aby platbu poukázali na uvedené číslo účtu. V případě neuhrazení hrozí soudem.
„Musíme upozornit občany, že zákon č. 532/2007 Sb. neexistuje. A v České republice není ekologická daň zatím schválena,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu Vladimíra Pavlovová a doporučila občanům, aby rozhodně nic neplatili a vše ohlásili na policii.
Podle mluvčí zlínské radnice Marie Masaříkové se na magistrát jen během včerejška obrátilo několik desítek občanů, kteří se na fakturu ptali. Četným dotazům čelil i krajský a finanční úřad. „Ta faktura je podvrh, někdo si chce asi snadno vydělat. Zákon 532/2007 neexistuje a lživé jsou i další informace v dopise uvedené,“ uvedl ředitel finančního úřadu Josef Langer.
Například zákon č. 634/2004 Sb. zmíněný v zápatí jako zákon o výběru daní a poplatků EU je zákonem o správních poplatcích. Uvedený mobilní telefon na člověka, který fakturu vystavil, je mimo provoz.
Jednatelem firmy Ezere, která se má zabývat pronájmem nemovitostí, je podle Obchodního rejstříku právník Petr Madaj z Prahy. „Byl jsem jednatelem společnosti ještě donedávna. Ke 30. dubnu jsme ji však prodali německému občanu Wolfgangu Appenzellerovi. Pravděpodobně ještě nesplnil svou povinnost a nenahlásil změnu do Obchodního rejstříku. O falešné faktuře nic nevím,“ řekl Madaj. Appenzellera se Deníku zkontaktovat nepodařilo.
Případem se začala zabývat i zlínská policie. „V úterý a hlavně pak ve středu přišly podezřelou fakturu nahlásit čtyři desítky lidí.
Řada obyvatel se ozvala i telefonicky. Žádáme každého, kdo fakturu dostal, ať už ji proplatil nebo ne, nechť nám dá rozhodně vědět,“ vzkázala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že odesilatel je podezřelý z trestného činu podvodu. „Výše trestu bude záviset na tom, kolik lidí chtěl podvést a nakolik se mu to povedlo,“ vysvětlila Bartíková. „Prověřujeme také verzi, že se někdo firmě, pod jejímž jménem je faktura rozeslána, mstí,“ doplnila. Zda účet uvedený na podvodných fakturách firmě Ezere skutečně patří, policie prošetřuje.
Jednou z těch, kteří falešnou výzvu dostali, je i Anna Kojanová ze Zlína. „Překvapilo mě to, nedokázala jsem se v té faktuře vůbec zorientovat. Radši jsem se šla přeptat na úřad a dobře jsem udělala,“ svěřila se. „Nechápu, jak si vůbec může nějaký darebák něco takového dovolit. Určitě se najdou tací, kteří mu na to naletí,“ zakroutila nechápavě hlavou.