Během hlavního líčení, které se odehrálo v pondělí u krajského soudu ve Zlíně, se ale ukázalo, že ukradených milionů bude možná jen necelých šest.

Falešných smluv z roku 2009 na smyšlená jména s fotodokumentací náhodných domů, které měly sloužit jako záruka úvěru, a s údaji opsanými z náhodně vybraných položek
v katastru nemovitostí bylo totiž přes padesát a některé se podle obhajoby dablovaly.

„Na kvalifikaci závažného trestného činu podvod ani na případnou výši trestu by to ale nemělo mít žádný vliv," podotkl k nové informaci státní zástupce Leo Foltýn. Jiří Figura byl v minulosti kvůli podvodům už několikrát trestán. Proslavil se mimo jiné tím, že chtěl dát do zástavy cizí dům v centru Zlína. Za to odešel před dvěma lety od soudu s trestem pět a půl roku. Nepodmíněný trest za jiný skutek si odpykává i nyní.

Ve firmě Talta, která se zabývala půjčováním peněz oproti zástavě nemovitostí, byl jedním z akcionářů, stejně jako jeho žena, která byla i v představenstvu společnosti.

„Říkal jsem si, že tentokrát už se podvodům vyhnu, ale dostihla mě minulost. Neměl jsem peníze na splacení dluhu věřitelům z předchozích podvodů. Zaplatit jsem ale musel. Byl jsem v podmínce. Dohodl jsem se s účetní a vyrobil jsem první falešnou smlouvu," vyprávěl Figura soudnímu senátu. Svou vinu nijak nepopíral.

O tom, že její kolega není žádný svatoušek, účetní firmy věděla. Pracovala s ním totiž i dřív. Před soudem, kde vystupovala jako svědkyně, ale tvrdila, že i ona věřila tomu, že Figura začal nový život bez podvodů. Na padělání smluv se prý rozhodně nepodílela.

Většina z asi padesátky fiktivních smluv měla totožné datum – 9. 9. 2009. Jména se lišila, stejně jako fotografie domů neznámých majitelů, kteří zřejmě netušili, že se jejich dům dostal jako zástava do něčí smlouvy.

Údaje z katastru nemovitostí, které fotku doplňovaly, se zase vztahovaly k úplně jiným budovám. A razítko – to si Figura vyrobil sám podle vzoru z platné smlouvy. I půjčované částky se podobaly – většinou se jednalo o 200 tisíc korun.

A čím to, že nesrovnalosti neodhalily pravidelné kontroly? „Když měla být kontrola, pan Figura nám dal vždy volno a u kontroly byl sám," popsala druhá účetní.

Peníze, o které firmu obral, prý ale Figura zanedlouho vrátí. Za zprostředkování prodeje letišť v Košicích a v Bratislavě by prý měl dostat asi 38 milionů.

„Takové informace tu slýcháme často. Zatím se ale z obžalovaných, kteří to čekali, ještě nikdy boháči nestali," komentoval Figurovo sdělení s úsměvem soudce Radomír Koudela.

A jak se vlastně Jiří Figura, který má jen základní vzdělání, dostal na pozici manažera firmy zabývající se financemi? „Ekonomice vlastně vůbec nerozumím, ale zajímala mě vždycky marže," vysvětlil bezelstně Figura, který čeká na nový rozsudek ve věznici s ostrahou. Zatím nepravomocně byl navíc nedávno odsouzen i v další věci Okresním soudem v Uherském Hradišti.

JITKA VOGLOVÁ