CHYTIL ŘIDIČE ZA RUKU A UVEDL, ŽE JE MU ZLE

„Starší muž nastoupil do mého autobusu na lince 31 na zastávce Věžové domy při jízdě směrem na Filmové ateliéry. Projel se mnou celou trasu (na Filmových ateliérech nemá autobus žádnou čekací dobu) až zpátky na točnu do Jaroslavic. Myslel jsem si nejdříve, že je opilý. V Jaroslavicích jsem mu šel říct, aby si vystoupil. Venku už byla tma. Ale on mě chytil za ruku a naznačoval, že je mu špatně. Protože jsem také slabý diabetik, pochopil jsem rychle, že má hypoglykemický šok," vypráví řidič.

Událost se odehrávala v den státního svátku 28. září 2016.

Diabetik v takové situaci potřebuje jako první pomoc cukr. Nejlépe několik kostek cukru rozpuštěných ve vodě.

„Cukr jsem u sebe neměl. Vydal jsem se proto v Jaroslavicích rychle k nejbližším domům hledat pomoc. Narazil jsem na ochotnou slečnu, která mi cukr i vodu poskytla. Podali jsme sladký roztok seniorovi," vzpomíná řidič.

Postiženému muži se poté ulevilo. Řidič ještě zavolal mobilním telefonem seniorově manželce a domluvil se s ní, kde může nechat diabetika vystoupit, aby si jej jeho žena převzala. Stalo se tak na zastávce Náměstí Míru.

„Naši řidiči jsou školeni mimo jiné i v poskytování první pomoci. Nejednou už těchto znalostí při výkonu svého povolání využili," říká vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Řidič Miloslav, který pomohl diabetikovi, má 45 let a jezdí u DSZO již od roku 1994. Nechce však zveřejňovat své celé jméno. „To by přece udělal každý," odmítá chválu. (ex)