Ženu měl její syn brutálním způsobem usmrtit před pěti lety v jejím bytě. Poté jej Krajský soud v Brně, kde se kauza kvůli absenci krajského soudu ve Zlíně soudila, třikrát po sobě zprostil viny. To samé potvrdil následně i Vrchní soud v Olomouci.

Brněnský nejvyšší soud byl však zcela opačného názoru, a tak když se k němu kauza dostala podruhé, předal případ do Zlína. Zde byl Martin F. letos v lednu poprvé uznán vinným. Muž se však opět odvolal k olomouckému soudu a ten mu dal znovu zapravdu.

Soudkyně Iveta Šperlichová včera upřesnila některé důkazy, které jí odvolací soud znovu nařídil, ale své původní rozhodnutí nezměnila. Martin F. si tak ve čtvrtek 5. srpna s úsměvem na tváři znovu vyslechl odsuzující rozsudek. Pak se však znovu odvolal, takže případ již po páté putuje k vrchnímu soudu.

K brutálnímu činu došlo večer 3. května roku 2005 v panelovém době v části Zlína Prštné. Vrah ženu nejprve několikrát uhodil, pak jí škrtil a nakonec podřezal hrdlo. Tělo pak zabalil do deky, na hlavu a nohy ženy dal igelitové pytle, které převázal motouzem a nakonec jí ukryl do úložného prostoru postele v ložnici. Takto jí za dva dny objevil manžel zemřelé, který se vrátil ze služební cesty. Martin F. již pět let tvrdí, že on za vraždou nestojí. Sám prý zastlané tělo matky objevil večer 3. května. To se k ní po předešlé hádce vracel údajně pro jídlo.

Když jí poprvé navštívil, chtěl po ní peníze. „Měl jsem u ní schovaných sto euro, které jsem potřeboval na zaplacení dluhu z automatů. Odmítla mi je dát, tak jsme se pohádali. Nakonec mi je stejně dala a já jel do Zlína na hotel Moskva. Tam sem si koupil cigarety a taxíkem jsem jel zpět k ní pro jídlo,“ popisoval u předchozích soudů muž. V Prštném se pak procházel a teprve kolem deváté šel znovu k matce.

Sousedé slyšeli hádku ženy a muže

„Dveře byly otevřené. Já neměl klíče. Vešel jsem dovnitř a viděl, že v předsíni chybí koberec. Volal jsem na ni, ale nikdo neodpovídal. Procházel jsem byt a v ložnici uviděl pootevřenou postel. Nahlédl jsem do ní a uviděl tam ležet matku zabalenou v dece. Měla podřezané hrdlo,“ tvrdil u předešlých jednání. To ho prý natolik vyděsilo, že sebral matce peněženku, mobil, finanční hotovost z trezoru, auto a uprchl do Běloruska, kde byl pak zatčen.

Sousedé z domu shodně popisovali, že při první návštěvě Martina F. slyšeli z bytu hádku a pak i tupé údery. Pak tam bylo celou dobu ticho.

Podle obhájce Pavla Skřipce má ale soud jen nepřímé důkazy, které nedávají jeden ucelený řetězec. „Naopak je zde mnoho nejasností a pochybností. A na základě toho nelze člověka odsoudit,“ upozornil senát. S ním se ztotožnil několikrát i odvolací soud.

Odvolací soud mimo jiné zlínskému senátu nařídil, aby manžel zemřelé vysvětlil, jak je možné, že postel byla na fotografiích z místa činu pootevřená asi na půl metru, když on sám tvrdí, že byla jen asi pět centimetrů. „Manžel tvrdí, že tam ještě noc spal, a pak si teprve pootevřené postele povšiml. Pokud by chtěl vrah zahladit stopy, nenechal by úložný prostor tak vysoko otevřený, navíc otec obžalovaného by si toho musel všimnout daleko dříve,“ vysvětlil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. „Ta postel byla asi na pět centimetrů pootevřená. Jakmile jsem ji otevřel a zjistil, co tam je, už jsem ji nezavíral. Takto to pak zadokumentovala policie,“ vysvětlil včera manžel zemřelé.

Důkaz: posmrtné skvrny na zádech

Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové jsou důkazy více než jasné. „Žena pachateli tykala a on jí. Navíc mu otevřela jen ve spodním prádle. Museli se tedy znát. Navíc po prvním odjezdu obžalovaného bylo v bytě až podezřelé ticho. A právě to byl moment, kdy byla žena usmrcena,“ podotkla v rozsudku.

Podle ní i posmrtné skvrny, které měla žena na zádech, jsou jasným ukazatelem doby úmrtí. „Ty vznikají minimálně šest hodin po smrti. Pokud ženu našel obžalovaný v devět večer v úložném prostoru na břiše, nemohla by je mít na zádech. Ve stejném poloze ji našel i manžel zemřelé. Je tedy jasné, že se tam musel obžalovaný vrátit ještě po jedné hodině ranní. Obžalovaný také nedokázal vysvětlit, jak mohl vidět podřezané hrdlo matky, když měla hlavu v igelitovém pytli, který byl převázaný,“ vysvětlila jeden z mnoha článků řetězu.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!