Tuto pravomoc mají strážci zákona už třetím rokem a má pomoci obětem domácího násilí společně s Intervenčními centry najít východisko z nelehké situace.

Letos se pravomoc policistů ještě více rozšířila díky nového zákonu.

„Nyní můžeme vykázat z obydlí násilnou osobu i v její nepřítomnosti. To nám především umožňuje lepší práci s obětí, protože ta byla v přítomnosti násilníka často ještě ovlivňována,“ vysvětlila výhody novely mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Tuto inovaci v letošním roce využili zlínští policisté už dvakrát.

„V jednom případě jsme museli vykázat třiapadesátiletou ženu, která dlouhodobě napadala fyzicky i slovně bývalou manželku svého současného přítele. Naši policisté byli u této ženy již několikrát, avšak pokaždé byl tento případ vyhodnocený jako přestupek proti občanskému soužití, který řeší příslušný magistrát či radnice,“ sdělila mluvčí.

Podle ní totiž musí před tím, než policisté někoho vykáží, prokázat, že je například člověk týrán opakovaně a násilí proti němu se stupňuje.

„Bohužel, do té doby musíme případ vyhodnotit jako přestupek. A těch nám loni ve velké míře přibylo. Číslo přesáhlo hranici dvou tisíc,“ konstatovala mluvčí.

Obětem domácího násilí pomáhají Intervenční centra. To pro Zlínský kraj sídlí ve Zlíně.

Jejich pracovníci poté, co policie násilníka vykáže, začne s ohroženým člověkem ihned pracovat.

„Poskytujeme jim sociální, právní, psychologickou pomoc. Koordinujeme činnosti dalších složek, ať už polici, soudy či azylové domy, lékaře,“ vyjmenovala vedoucí centra Jarmila Hasoňová.

Do centra v současné době dochází více než dvě stovky žen, ale i sedmatřicet mužů.

„To neznamená, že by se muži stávali oběťmi násilí méně, ale pro ně je daleko větší problém než pro ženy, se s tím někomu svěřit. Často nám volají i anonymně, a dokonce i z okolních krajů,“ sdělila vedoucí Intervenčního centra.

Dodala, že domácí násilí se týká všech sociálních vrstev.

„Bohužel lidé s vyšším vzděláním o svém činu více přemýšlejí. Jednají tak, aby to zranění bylo co nejméně vidět, zato aby hodně bolelo,“ konstatovala Hasoňová.

Podle ní jsou velmi ohroženou skupinou domácího násilí zejména senioři.

„Mají strach se někomu svěřit, že jim někdo ubližuje. Navíc zde hraje roli i citová vazba na jejich příbuzné, kteří jsou nejčastěji těmi agresory,“ povzdechla si Hasoňová.

Její slova potvrzuje i policejní mluvčí.

„Bohužel je to velmi skrytá trestná činnost a těchto případů vyjde na povrch jen velmi malý zlomek. Proto seniorům věnujeme vyšší pozornost i v rámci našich preventivních akcí,“ řekla Bartíková.