„Krádeží v domácnostech výrazně přibylo před začátkem prázdnin a tento stav stále trvá,“ informoval uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental, podle kterého od začátku července zaznamenali na Uherskohradišťsku devatenáct případů vykradených obydlí.

Kroky pachatelů směřují často do domů a lokalit méně střežených, které se nachází spíše na odlehlejších místech. „Zaměřují se nejvíce na peníze, elektroniku, šperky nebo elektronické nářadí,“ oznámil Mergental.

Vypátrat takové pachatele bývá většinou obtížné. „Dohledat například elektroniku, v případě, že majitel nemá opsaná výrobní čísla, je téměř nemožné. Pokud navíc nemá ani fotografie ukradených předmětů, šance na jejich nalezení je mizivá,“ vysvětlil Mergental.

Stejných trestných činů přibývá také na Zlínsku. „V poslední době jsme zaznamenali rapidní nárůst krádeží v rodinných domech, bytech i firmách,“ vyjmenovala zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Avšak zlínským strážcům zákona se nedávno podařilo odhalit desetičlennou organizovanou skupinu pachatelů, kteří mají na svědomí dvě desítky vloupání. „Hlavním organizátorem byl devětadvacetiletý muž ze Zlína, který byl již v minulosti ve vězení,“ upozornila Bartíková, podle které kradou zejména lidé ze slabších sociálních skupin, jedinci, kteří potřebují peníze na alkohol, na hrací automaty nebo na drogy.

„Dá se říci, že berou vše, co se dá dále zpeněžit,“ upřesnila Bártíková. Nakradené zboží potom podle ní pachatelé prodávají například v zastavárnách.

Častější krádeže vloupáním do domácností zaznamenali také na Kroměřížsku. „Setkali jsme se také s vniknutím do domů, kdy bylo zřejmé, že jejich obyvatelé jsou doma,“ prozradila mluvčí kroměřížských policistů Barbora Balášová.

Naopak na Vsetínsku nezvaní hosté domy ani byty nenavštěvují o nic více, než je každoročně běžné. „Od začátku roku jsme evidovali třiadvacet vloupání, což považuji za přiměřený stav,“ uvedl vrchní komisař policie ve Vsetíně Ladislav Pajdla.

Pravidlem číslo jedna, jak zabránit nechtěnému vniknutí do domácnosti, je dostatečné zabezpečení majetku. „Pokaždé, když odjíždím na dovolenou, svěřím klíče někomu z přátel nebo příbuzných. Ti do mého bytu chodí na kontrolu a já jsem klidnější,“ popsal svůj způsob, jak předchází případným návštěvám nezvaných hostů Tomáš Petřík z Uherského Hradiště.

Možnou prevencí je také všímat si cizích lidí, kteří se pohybují v okolí domů, a to zejména v dopoledních hodinách, kdy jsou krádeže nejčastější.

„Platí pravidlo, že nejlepší hlídač je soused,“ konstatoval Mergental. Právě sousedé by podle něj neměli váhat obrátit se na linku 158. „I kdyby se mělo jednat o planý výjezd, je lepší kontaktovat policii,“ dodal mluvčí.