Tresty nad drogovým gangem ve středu vynesl Okresní soud ve Zlíně. Šest mužů a dvě ženy (30 až 33 let) si za výrobu a distribuci pervitinu v roce 2015 vyslechli poměrně mírné verdikty.

Za zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy jim hrozilo až deset let za mřížemi. Senát ale do vězení poslal jen tři aktéry kauzy, zbytek obžalovaných si vyslechl pouze podmíněné tresty.

LÉKY Z POLSKA

Hlavní obžalovaný Petr D. z Fryštáku měl v letech 20132015 vyrábět pervitin ve Fryštáku na Zlínsku. Ze začátku, jak u soudu tvrdil, to bylo jen pro jeho potřebu. Jenomže později již potřeboval ke své činnosti pomocníky. Někteří podle obžaloby hlídali s vysílačkami, když vařil, jiní balili „psaníčka“, další jezdili do Polska pro zakázané léky.

Někteří zajišťovali prostory na vaření. Téměř všichni (jak vyplynulo z trestního řízení také uživatelé pervitinu, pozn. red.) však drogu prodávali. Desítkám lidí ze Zlínska, ve Fryštáku, na Jižních Svazích i třeba ve Zlíně - Přílukách. Ale i v Olomouckém kraji nebo třeba Mexičanům v Anglii. Za dvě stovky, pětistovku, někdy za protislužby, jindy i zadarmo.

Na kolik si skupina přišla, se nepodařilo prokázat. Jisté je, že šlo minimálně o desítky odběratelů a stovky dávek. Petr D. má jít na čtyři roky do vězení, Lukáš J. na tři a další Petr D. si vyslechl dva roky nepodmíněně. Další obžalovaní Michal M., Jana P., Jana S., Jiří K., David R. si vyslechli podmínky v rozmezí 18 měsíců až tří let.

Tato pětice se odvolání vzdala, avšak rozsudek přesto není pravomocný. Lhůtu na rozmyšlenou si totiž vzala státní zástupkyně.