„Paní zvedla telefon a ze sluchátka na ni promluvil mužský hlas. Paní uvěřila, že jí telefonuje její synovec Jiří, který si chce koupit nové auto a potřebuje urgentně půjčit peníze,“ popsal snad už notoricky známou fintu mluvčí zlínských policistů Josef Havela.

Netelefonoval synovec, jak se paní domnívala, ale podvodník. Požádal ji o půjčení šedesáti tisíc korun s tím, že pro peníze přijde jeho sekretářka Martina. Když vyšla důvěřivá paní i s penězi před dům, už na ni čekala mladá, asi sedmnáctiletá slečna štíhlé postavy, vysoká 165 centimetrů, která měla na sobě fialové tričko s krátkým rukávem.

„Podala ženě mobilní telefon, ve kterém se opět ozval mužský hlas vydávající se za jejího synovce a vybídl ji k předání peněz. Po předání obnosu odešla slečna směrem k řece,“ dodal Havela s tím, že případ se stal v úterý ve zlínské čtvrti Podvesná kolem osmnácté hodiny.

„Zlínští kriminalisté po dvojici podvodníků usilovně pátrají. Jsou podezřelí z trestného činu podvod, za který jim hrozí až pětileté vězení,“ uzavřel mluvčí.

Policie ve Zlínském kraji se touto specifickou trestnou činností páchanou na seniorech intenzivně zabývá. Případy šetří kriminalisté a neméně důležitou součástí předcházení podvodům na seniorech je prevence. Navštěvujeme je v místě jejich bydliště, pořádáme semináře, besedy, na kterých jsou senioři s touto problematikou podrobně seznamováni.

Policisté radí, jak se nestat další obětí podvodu

Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do bytu!
Ověřte si, kdo vám volá.
Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi!
Nebuďte důvěřiví k podomním prodejcům, kteří nabízejí zdánlivě levné věci, nepouštějte je do bytu či domu!
Nechlubte se před nikým, jaké máte doma cenné věci, ani tím, kolik máte doma peněz.
Nemějte doma větší množství peněz. Uložte si je na účet v bance.
Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejdříve přivolat pomoc.
Nedůvěřujte, prověřujte!
Jestliže se i přes tyto doporučení stanete obětí protiprávního jednání, kontaktujte ihned Policii ČR na lince 158.