Největší měrou se na tomto čísle podílí kapesní krádeže. Bylo jich celkem sedm. Pět v prvních třech měsících roku. „Dvakrát se ale různí darebáci odhodlali také k loupežnému přepadení starších lidí. Jednou si dokonce vybral lupič za svou oběť ženu,“ připomněla vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Přibývá však také případů, které se objedou zcela bez násilí, a kdy vykutálení podvodníci jen využijí mnohdy až bezbřehé důvěřivosti starších lidí. „Ve většině případů přitom setkání s takovým podvodníkem nebo zlodějem nebývá náhoda. Lapkové si své oběti tipují třeba na poště, kde pozorují transakce u přepážky,“ upozornila Brousilová.

Poté seniora sledují a zjišťují, kde bydlí. Za několik dnů nebo i hned přijdou a pod nejrůznější záminkou se vloudí do bytu. „Nabízejí výhodný prodej dek, nádobí, broušení nožů, výhru v soutěži, odečet vody, plynoměru, elektřiny, vydávají se za pracovníky sociálních služeb nebo třeba jen požádají o vodu,“ vyjmenovala nejčastější triky podvodníků Brousilová. Chvíle, kdy domácí v dobré víře odejde třeba právě pro sklenku vody, postačí k tomu, aby zloděj prohledal příbytek a sebral, co se dá.

Ukázkový případ se odehrál asi před týdnem ve vsetínském sídlišti Rokytnice. Devětačtyřicetiletý podvodník se zde vydával za pracovníka společnosti ČEZ. Pod záminkou kontroly elektroměru se vloudil do bytu osmasedmdesátileté ženy. „V nestřežené chvíli ji připravil o mobilní telefon a peníze. Z bytu pak odešel,“ připomněla Brousilová. Ve podobných případech podle ní platí neotvírat dveře nikomu cizímu, nepouštět nikoho cizího do bytu.

Na fakt, že jsou senioři snadným terčem podvodníků, zareagovala v nedávné době například radnice ve Vsetíně. Ve spolupráci s městskou policií začala starším obyvatelům do bytů bezplatně montovat dveřní bezpečnostní řetízky. V polovině prázdnin už je využívala stovka seniorů.

Mezi staršími lidmi má aktivita města velký úspěch. „Zaznamenali jsme pozitivní ohlasy, svědčí o tom i zájem lidí. Denně se objevují tři až čtyři nové žádosti. V tuto chvíli však máme ještě volnou kapacitu, zájemci se proto stále mohou u nás hlásit. Byla by škoda této možnosti nevyužít,“ uvedl před nedávnem ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

V nedalekém Valašském Meziříčí se na bezpečí seniorů zaměřili hned na počátku roku. Už v únoru pro ně meziříčští strážníci uspořádali kurz sebeobrany. Nabídky využily téměř tři desítky posluchačů. „Starší lidé představují snadné oběti trestné činnosti. Přibývá také případů skrytého domácího násilí, které jsou terčem,“ objasnila volbu cílové skupiny preventistka Monika Ševčíková.

Strážníci seniorům poradili, jak se mají chránit před okradením a předcházet přepadení, ale též jak se chovat v tlačenici či při výběru peněz z bankomatu. „Teorii doplnili o názorné ukázky obranných prostředků, základních chvatů a hmatů,“ připomněl mluvčí radnice Josef Beneš.