Do svého cíle však tento muž nedojel, krátce po poledni uvízl v síti zlínských celníků, kteří prováděli rutinní kontrolu v rámci dne zaměřeného na přepravu nezdaněných výrobků.

„Dodávku muže s cizí státní poznávací značkou celníci zaznamenali, když se otáčel v prostoru autobusové zastávky v katastru obce Vsetín, to následně podrobili celní kontrole.

„Řidič, cizí státní příslušník, k dotazům týkajícím se přepravovaného nákladu poněkud lakonicky uvedl, že mu o obsahu nákladu není nic známo. Pouze sdělil, že dostal pokyny k převozu z Polska do prostoru Vsetínska s tím, že má čekat na další telefonické pokyny od osoby kterou nezná, a která mu teprve následně upřesní, kde má přepravovaný náklad vyložit,“ přiblížil za krajské celníky tiskový mluvčí Dušan Janiš.

Situace podle něj napovídala tomu, že však zřejmě o tom co převáží, ví. Z nákladového prostoru kde bylo několik desítek pytlů údajně s obilím, se linula lehká tabáková vůně, která upoutala celníky.

„Proto byl řidič opakovaně vyzván k upřesnění druhu nákladu, na což odvětil, že se zřejmě jedná o nějaké krmivo pro zvířata. Je celkem pochopitelné, že podobné vysvětlení nemohlo kolegy uspokojit, proto přistoupili k důslednější kontrole obsahu pytlů,“ doplnil Dušan Janiš.

Pětimilionový daňový únik

Celníci po otevření jednoho z pytlů měli zcela jasno. Na denní světlo se dostalo doposud utajované zboží.

„Konkrétně tedy neznačený řezaný tabák, což následně již poněkud rezignovaně potvrdil kroucením hlavy a krčením ramen i řidič kontrolovaného vozidla,“ prozradil mluvčí celníků.

Další postup již podle něj přinesl upřesnění celkového počtu přepravovaného tabáku. Jednalo se o 155 kusů pytlů s 2 312 kilogramy neřezaného tabáku.

Vyčíslený únik na spotřební dani se vyšplhal na 5 milionů a 168 tisíc korun. Případ si proto převzali krajští kriminalisté.

Jeho prověřování potvrdil za ně mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

„Můžu potvrdit, že jsme na základě zjištění téměř 2,5 tuny tabáku obvinili dvaačtyřicetiletého cizince, a to pro podezření na spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což mu vzhledem k případné výši škody hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ uvedl mluvčí policie.