Důvod? Chtěla zaplatit falešnou stokorunou. Podle strážců zákona nemá žena s paděláním s nejvyšší pravděpodobností nic společného. Vytáhla si prostě jen Černého Petra.

Podobně může skončit kdokoli, kdo není pozorný. A to lidé většinou nejsou. „Dívám se pouze, jestli není bankovka poškozená. Jestli je falešná, to nekontroluji,“ svěřila se Magdaléna Kárová ze Vsetína.

Ostražitost ale je podle policistů na místě. Jen za loňský rok totiž strážci zákona zaevidovali na Valašsku patnáct falešných bankovek. „Nejvíce zneužívanou je tisícikoruna,“ sdělila mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Nejnovější případ padělané bankovky je starý jen několik hodin.

„Nalezena byla v úterý večer blízko novinového stánku ve Valašském Meziříčí,“ přiblížila Brousilová. Zda se ale někdo zbavil padělku úmyslně, nebo zda bankovka vypadla z peněženky při placení, policisté zatím neví. A s ohledem na další vyšetřování nechtěla mluvčí uvést ani její hodnotu.

V uplynulém roce bylo podle oficiálních údajů České národní banky na území republiky zadrženo 4 584 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o 1 060 více než v roce předcházejícím.

Falešné peníze často odhalí až banky. Řádově desítky kusů padělků ročně zadržují například pracovníci České spořitelny.

„Klientům doporučujeme pravost bankovek ověřovat zejména podle kvality papíru a vodotisku. Fyzická osoba může přijetí podezřelé bankovky odmítnout,“ uvedla Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

„Pokud takovou bankovku už člověk vlastní, doporučujeme ji odeslat na odborné posouzení do České národní banky. Právnické osoby mají povinnost podezřelou bankovku od klientů převzít a zaslat rovněž do České národní banky,“ doplnila Langová s tím, že klientům banky vystavují potvrzení o odebrání podezřelé bankovky.