Podle místních jde ve zmiňované lokalitě o opakované mrzačení jehličnanů, vysazených za obecní peníze a rostoucích na obecním pozemku. Naposled se taková nepřístojnost přihodila před několika dny. O své špice tehdy přišlo zhruba dvacet dřevin. „Není to poprvé, už jednou se to tady stalo,“ přiznává správce hřbitova v Dolním Němčí Stojaspal.

Svou rozladěnost dává najevo celá řada lidí, kteří k místům posledního odpočinku v Dolním Němčí chodí častěji. „Je to nehoráznost, měli by mu urazit ruky. To jsem zvědavá, co tomu říkají na obci,“ ulevila si jedna rozčilená seniorka při odchodu ze hřbitova.

Představitelé tamní radnice se však k incidentu stavějí rozpačitě. Zatím jim totiž chybí důkaz usvědčit nepochopitelné chování spoluobčana, na kterém podezření ulpělo. „Indicie sice vedou k jisté osobě, ale dokud chybí přímý důkaz, není takové jednání snadné prokázat,“ poznamenal místostarosta obce Miroslav Kadlček.

Jeho slova potvrdil také Jiří Barčík z odboru životního prostředí v Uherském Brodě. „Jde o poškození dřevin podle zákona o Ochraně přírody. V takovýchto případech je ale skutečně největším problémem dokázat viníkovi tuto nezákonnou činnost, na kterou se u fyzické osoby vztahuje pokuta do výše 50 tisíc korun a u právnické osoby až půl milionu. V opakovaných případech toto může být posuzováno dokonce i jako trestný čin,“ citoval literu zákona Barčík.

(pb)