Čtvrtý den metanolové kauzy: v pondělí je před soudem majitel likérky Drak Pavel Čaniga

Začátek čtvrtečního jednání se bolestivě dotkl také „ostravské větve". Státní zástupce Roman Kafka přečetl některé výpovědi poškozených a pozůstalých převážně z Havířovska.

Jednalo se o poškozené a pozůstalé obětí, kteří si nakoupili stáčený alkohol ve stánku v ulici SNP v Havířově.

I ten by mohla mít na svědomí trojice přítomných obžalovaných mužů.

Syn cítil únavu, druhý den zemřel

„Syn cítil nejdřív únavu. Pak jsem se dozvěděla, že byl převezen na ARO. Druhý den mi zavolali, že zemřel," uvedla ve výpovědi matka, která přišla ze dne na den o syna.

Další muž ve výpovědi popsal, jak přišli den po sobě o život jeho otec a jeho přítelkyně, kteří si donesli ze stánku stáčený rum a doma si dali každý dvě odlivky smrtícího alkoholu.

„Nebyla moje matka, ale říkal jsem jí mamčo," popsal svůj vztah k této ženě svědek.

Krajský státní zástupce Roman Kafka seznámil senát soudu hned v začátku také se zprávou Ministerstva zdravotnictví ČR o nárůstu počtu intoxikací metylalkoholem a následku intoxikací od roku 1918 do roku 2012.

„Počet úmrtí na otravu metylalkoholem byl v letech 1994 až 1.pololetí 2012 v počtu nejvýše 3 osob. Ve druhé polovině roku se číslo zvedlo na 31 intoxikovaných ve Zlínském a 30 v Moravskos­lezském kraji. Celkem bylo v ČR ve druhé polovině roku 2012 hospitali­zováno po intoxikaci metanolem 94 osob," zdůraznil Roman Kafka.

Poté znovu četl dřívější výpovědi Rudolfa Fiana.

„Chtěl jsem udělat levnější lihovinu. Namíchal jsem litr a pustil ho dál, jestli o pití bude zájem," zazněla jeho slova při jeho třetím výslechu policií.

Vzorek měl nabídnout Jiřímu Vaculovi a ten měl mít o líh zájem. Pro něj měl Rudolf Fian společně s Tomášem Křepelou pak namíchat směs 5000 litrů metylalkoholu a 5000 litrů etanolu, celkem 10000 litrů jedovaté směsi.

„Přemlouval jsem Křepelu ať mi prodá metyl, ale on nechtěl. Nakonec jsem ho ale přemluvil. Křepela mi to pak pomáhal míchat," popisoval Rudolf Fian, jak vznikal první metylalkohol.

„Slili jsme s Křepelou dohromady metyl a etyl. Čekal jsem, jestli se to zabarví. Tekutina ale byla čirá. Nepil jsem to, jenom jsem do toho strčil jazyk, abych vyzkoušel chuť a chuť nebyla divná," přiblížil.

Původně byl asi na své dílo hrdý, vždyť mělo splnit svůj účel, vydělat mu balík. „Nechtěl jsem nikomu říkat, co v tom je, pak by to dělal každý," vyjádřil se o vražedné lihovině.

Co takto namíchaná tekutina udělá s lidmi, jej až tak nezajímalo.

„Účinky metanolu jsem nikde nestudoval, ani na internetu jsem se nedíval. Nezajímal jsem se o to. Jen jsem chtěl co nejvíc vydělat," přiznal se.

Poté ve své výpovědi popisoval, jak vyrobený metylalkohol dovezli s Křepelou Jiřímu Vaculovi do Podkopné Lhoty a jak se později po prvních zprávách o otravách lihu z poslední dodávky Vaculovi, který jim jej přivezl nazpět, zbavili.

„Chtěl jsem to vrátit Křepelovi, aby to denaturalizoval a udělal z toho nemrznoucí směs, ještě by na tom vydělal a já bych si u něj snížil dluh za odebraný metanol," popisoval. „Tak jsme do toho nalili tmavou tekutinu," zmínil Fian ještě v říjnu 2012.

I tuto třetí zásadní výpověď ale po půl roce, v dubnu 2013, změnil. „Původně jsem vypovídal pod psychickým nátlakem policejních orgánů," zdůraznil před rokem v dubnu.

Poté Fian tvrdil, že Vaculovi nikdy žádný líh neprodal, že mu dodal jen čtyři tisíce litrů nemrznoucí směsi.

„Popírám, že bych Vaculovi prodal cokoliv určeného pro potravinářský trh," tvrdil při svém posledním výslechu.

„Nemrznoucí směs pro Vaculu jsme míchali s Tomášem Křepelou, požádal mě o to. Smíchali jsme směs složenou ze 70 procent metanolu a 30 procent etanolu, dali jsme tam i přísady a aromatické složky," uvedl Rudolf Fian mimo jiné ve své poslední výpovědi v přípravném řízení.

„Uplynulo půl roku, mohl být ovlivněn"

Těžko říci, proč obviněný změnil svou výpověď, reagoval žalobce Roman Kafka.

„Uplynula doba půl roku, po kterou mohl obviněný přemýšlet nad vysokým trestem, který mu reálně za tuto trestnou činnost hrozí. Mohl být také ovlivněn ze strany druhých osob a vliv mohlo mít i to, že změnil svého obhájce," usoudil státní zástupce.

Čtvrtý den hlavního líčení v metanolovém procesu je naplánován na pondělí 10. března. Soud vyslechne další svědky, bude mezi nimi i majitel Likérky Drak Pavel Čaniga.