Sedmatřicetiletý muž, který je podezřelý ze spoluúčasti na trestném činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, byl do Česka předán v pátek 16. prosince.

„K předání došlo v dopoledních hodinách na Společném kontaktním pracovišti složek Integrovaného záchranného systému pro bezpečné příhraničí Hodonín – Holíč,“ přiblížila Zuzana Součková, mluvčí Preventivně informačního odboru Policejního prezidia ČR.

Bývalý člen elitní protikorupční policie Hanák, na něhož byl vydán evropský i mezinárodní zatykač, byl zadržen po intenzivním šestiměsíčním pátrání českých a slovenských kriminalistů 7. října 2011 v pronajatém bytě v Bratislavě.

Na jeho dopadení se slovenskými policisty spolupracovali detektivové protikorupční policie a kriminalisté oddělení cíleného pátrání úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.

„Po předání do ČR byla na obviněného soudcem uvalena vazba a nyní se nachází ve vazební věznici. Ve věci nadále probíhá vyšetřování Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality,“ připojil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Daňovou trestnou činnost čtyř osob odhalil v dubnu letošního roku právě zmíněný útvar. Organizovaná skupina v průběhu roku 2010 obchodovala na Zlínsku s hutním materiálem a mědí, úmyslně krátila daň předstíraným prodejem do zahraničí, byť obchodovala pouze v České republice.

Zřejmě nejznámější postavou této skupiny je rapper David Steel, vlastním jménem David Málek, který již několik měsíců pobývá ve vazební věznici.

Skupina čtyř dnes již obviněných mužů připravila stát na daních zhruba o 40 milionů korun. Jednomu z hlavních organizátorů, bývalému policistovi Hanákovi, se však před samotnou realizací případu podařilo uprchnout. „V případě prokázání viny mužům hrozí trest odnětí svobody v délce trvání 10 let,“ dodala Zuzana Součková z Policejního prezidia.