Pachatel ji nejen pořezal motorovou pilou. Dílo, které dělalo radost zejména malým dětem, polil také hořlavinou a zapálil.

V poslední době se tak Zlínsko potýká kromě řádění zlodějů, také s ničením zejména staveb a kulturních památek od vandalů. K podobné trestné činnosti došlo nedávno například v obci Ratiboř, kde poničili motorovou pilou hudební lavičku, nebo v obci Hovězí, kde zničili přístřešek.

Správce hradu Lukov Jiří Holík rozřezání a zapálení sochy medvědice považuje za naprosto bezprecedentní a nepochopitelný skutek.

Předem připravený čin

Podle něj byl tento zavrženíhodný čin plánovaný a dopředu připravený. Nicméně pohyb pachatele zaznamenaly hradní kamery a záznam byl předán Policii ČR.

„Na záznamu je vidět, jak pachatel svítí baterkou. Nejdříve si odložil batoh, pak se procházel a hledal, kde by se mohl vyřádit. Přišel k soše medvědice, chodil kolem ní a poté se najednou objevila velká koule ohně, která jej osvítila,“ přiblížil Jiří Holík.

Sám byl podle svých slov ještě v neděli večer zkontrolovat pokladničky, kam návštěvníci volně přístupných ploch hradu vkládají svůj příspěvek.

„Ráno byly přes cestu u hradu naházené klády. Divil jsem se tomu, ale šel jsem to uklidit. Když jsem přišel blíž, zjistil jsem, co se vlastně stalo. Medvědice byla celá rozřezaná a poničená od ohně. Později jsem s kolegy probral kamerové záznamy, ty jsme ihned poskytli policii,“ přiblížil správce hradu.

Policie se případem již zabývá

Pachatel může skončit v případě prokázání viny až rok za mřížemi.

„Případ poškození sochy na hradu Lukově evidujeme na obvodním oddělení policie ve Fryštáku. Čekáme na výslech oznamovatele. Prověřujeme to jako podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci s trestní sazbou až jeden rok odnětí svobody,“ potvrdila za zlínskou policii mluvčí Monika Kozumplíková.

Správa hradu Lukov mezitím vyčíslila způsobenou škodu. Podle Jiřího Holíka se částka pohybuje okolo 20 tisíc korun.

Lidé ze Správy hradu Lukova se současně prostřednictvím sociálních sítí obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Sochu bylo podle Jiřího Holíka velmi náročné instalovat. Předmět, navíc v té době z čerstvého dřeva, byl pořádně těžký a muselo se přičinit pět mužů, aby byla medvědice bezpečně ukotvena. Proto první cestou k jejímu znovuobnovení bude podle Jiřího Holíka oprava.

Události posledních dní netěší ani starostu obce Lukov Michala Teplého.

Další případy v regionu

„Je otřesné, že někdo u nás něco takového udělal. Dnes jsem mluvil se správcem hradu Jiřím Holíkem. Připomněl, že něco podobného se stalo v dalších obcích na pomezí Valašska a Zlínska. A není to jediná nepříjemná věc, která se v poslední době u nás odehrála. Nedávno zde někdo vykradl tři dodávky a osobní vozidlo. V rámci této trestné činnosti pachatelé otrávili i psa, aby jim nepřekážel,“ je naštvaný starosta Lukova. Podle Michala Teplého tak na domech obyvatel obce přibývají kamery.

„Dějí se tady věci, které jsme nezaznamenali snad 40 let. Těžko říct, proč to tak nyní je. V každém případě nabádáme naše obyvatele k větší obezřetnosti. Informujeme je všemi dostupnými informačními kanály,“ doplnil Michal Teplý.