Michálek podle soudu družce od června 2004 do března 2006 v Hulíně ve společné domácnosti nadával, urážel ji, vyvolával hádky a žárlivé scény, vyhrožoval jí zabitím, kontroloval záznamy v jejím telefonu, fackoval ji, tahal za vlasy, bouchal ji, strkal do ní, házel ji na zem a ohrožoval nožem. Takto se měl obžalovaný chovat i v přítomnosti pětileté dcery. Žena se prý v důsledku jeho agresivity bála mluvit s jinými lidmi, z obavy z napadení nemohla spát ani nechodila domů. Několikrát prý raději přespala mimo bydliště.

Loni 23. června kolem šesté hodiny ranní obžalovaný svou družku údajně škrtil a opět jí vyhrožoval zabitím. Když před ním utekla, muž podle soudu začal na dvorku manipulovat se vzduchovou puškou, upravenou na malorážku, k jejímuž držení neměl příslušné oprávnění. Přivolaná policejní hlídka tehdy Michálkovi v krvi naměřila přes dvě a půl promile alkoholu.

Obhajoba žádala zprošťující rozsudek, státní zástupkyně Jana Kranzová navrhovala podmíněný trest na 2,5 roku s delší zkušební dobou. Michálek nakonec verdikt soudu přijal. "Mrzí mě, že k tomu došlo," uvedl ve svém závěrečném slově obžalovaný.

Michálkovi hrozilo za trestné činy týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a nedovoleného ozbrojování až osmileté vězení. Podle předsedy senátu Petra Maráka vzal soud při ukládání trestu v úvahu, že obžalovaný pečuje o malou dceru, i fakt, že rok a půl po rozchodu s družkou se mezi nimi nic špatného neděje. "Nebýt červnového incidentu, asi by se normálně rozešli. Doufám, že pan Michálek si je vědom toho, že to s tou malorážkou přehnal," poznamenal Marák.

Podle něho se případy domácího násilí objevují u kroměřížského soudu stále častěji. Jedním z nejotřesnějších případů poslední doby byla kauza sedmapadesátileté Štěpánky Smejkalové z Bystřice pod Hostýnem, která podle kroměřížského soudu týrala svého rakovinou trpícího manžela. Tříčlenný senát ji za to v květnu poslal na tři roky do věznice s ostrahou. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná se odvolala.