Organizovanou skupinu odhalili krajští kriminalisté ve spolupráci s dalšími policejními útvary a útvarem ministerstva financí na začátku loňského roku. Členy skupiny předtím rok prověřovali. Policii na stopu přivedly také banky, které si všimly podezřelých operací s platebními kartami.

Z bankovních účtů klientů bank z celého světa měli internetoví podvodníci neoprávněně čerpat peníze a převádět na další účty. Způsobená škoda je odhadována na čtyři miliony korun.

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová sdělila v úterý všem obžalobu z trestných činů podvod a neoprávněné padělání platebního prostředku a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obžalovaní vinu popírají.

„V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v délce jednoho až pěti let. Hlavní organizátor může strávit za za mřížemi až deset let," upřesnila žalobkyně.

Mezi hlavní vůdce a organizátory skupiny patřil devětatřicetiletý Alexandr Alexandrovič Baškajev. Ten si prostřednictvím Ladislava Gažíka, Aloise Schieberta a dalších najímal bílé koně, kteří prováděli machinace a nelegální bankovní transakce.

Skupina se internetových podvodů měla dopouštět v letech 2013–2014. „Část členů se zmocnila údajů z karet, které následně další použili tak, že z účtů, ke kterým byly karty vystaveny, odčerpali finance. Ty převedli do elektronické peněženky a z ní potom na účelově založené bankovní účty," vysvětlil krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

Z těchto účtů pak zbývající členové provedli běžné bankovní výběry, čímž měly být výnosy z trestné činnosti legalizovány. Tyto peníze pak směřovaly do centra skupiny, přičemž část byla použita na výplatu jednotlivých aktérů těchto transakcí a další zůstala uvnitř skupiny.

Organizovaná skupina má však na triku také šíření e-mailů, jejichž přílohy byly nakaženy počítačovým virem. Pomocí něj se měli podvodníci zmocnit údajů zadávaných uživateli do počítače během přihlašování do internetového bankovnictví.

Obdobným způsobem byl infikován virem mobilní telefon klientů s elektronickým bankovnictvím, který pak odesílal směrem ke skupině ověřovací SMS zprávy pro přihlášení do zabezpečeného prostoru internetového bankovnictví a potvrzení převodu peněz.

Členové skupiny se pomocí takto zjištěných přístupových údajů mohli přihlásit do internetového bankovnictví klienta a odčerpat z jeho účtu peníze, které převedli na účelově založené bankovní účtu. Z něj další část vybírala.

V prvním případě byly poškozeny stovky klientů bank, ve druhém případě šlo už „jen" o desítky. Hlavně proto, že skupinu při vyšetřování už zastavila policie.

Hlavní líčení pokračuje 14. září a s největší pravděpodobností potrvá do listopadu letošního roku.