Podle soudu měl bývalý řezník sankci zaplatit do konce loňského roku. „Čekali jsme však ještě na vyjádření nejvyššího soudu, kam se muž poté, co mu krajský soud zamítl odvolání, dovolal. Ten jeho námitky zdůvodnil jako neopodstatněné a původní rozsudek je tedy pravomocný,“ vysvětlil zlínský soudce Dušan Beránek. Ten měl právě loni v červnu případ utýraného šestiletého psa Filipa na starost.

Podle něj má Jaša ještě stále možnost se vězení vyhnout. „Soud nyní musí rozhodnout o jeho nástupu do výkonu trestu. Toto jednání bude neveřejné a pouze mu dojde vyrozumění. Doufám, že to pro něj bude už dostatečným a posledním varováním a pokutu ihned uhradí. V opačném případě bude muset trest podstoupit,“ upozornil dále Beránek.

Podle zlínského advokáta Jiřího Svozila, který Jašu u soudu zastupoval, se snaží senior peníze sehnat. „Jsme spolu v kontaktu a hledáme cesty. Jednou z možností je, zažádat soud o splátkový kalendář. Podle mého názoru je totiž taková pokuta pro člověka ve starobním důchodu příliš vysoká,“ mínil Svozil.

Šestiletého křížence Filipa postrádal jeho majitel Alois Klačánek v sobotu 29. března loňského roku. Později se dozvěděl, že se pes nezaběhl, ale odvedl ho jeho známý, bývalý řezník. U toho také zvíře našel, ale při pohledu na něj zažil doslova šok. Pes byl zabitý a stažený z kůže. Manželé Klačánkovi proto celý incident oznámili na policii, která Jašu nakonec obvinila z týrání zvířete.

Podle veterinárního vyšetření pes zemřel na následky několikanásobné fraktury lebky a krvácení do mozku. Svědci navíc potvrdili, že zvíře několik minut úpěnlivě kvílelo.

Jaša byl od počátku přesvědčen, že žádný trestný čin nespáchal. „Pes se mi snažil sežrat právě narozené kůzle a slepice a skákal po mě,“ tvrdil Jaša ve výpovědi, kterou už dříve učinil na policii. Tomuto tvrzení ovšem soud neuvěřil.