Majitelé si své věci můžou vyzvednout na městských úřadech, právě tam by je měli totiž nálezci přinést. Ten, kdo se ztracenou věcí přijde na policii místo na městský úřad, ale chybu také neudělá. Města spolupracují v předávání nalezených předmětů se strážníky i s policií. Věci zapomenuté v dopravních prostředcích ale nejprve hledejte u jednotlivých dopravců.

„V minulém roce jsme evidovali 77 záznamů o nalezených předmětech, majitelům se jich podařilo vrátit pouze třicet," informuje Elen Sladká, tisková mluvčí města Uherský Brod. Seznam nálezů na brodských webových stránkách nevyvěšují, ale tak jako v ostatních městech v kraji se snaží původní majitele dohledat. Mít své věci označené jménem, adresou nebo kontaktem se vyplatí. Dopis s informací, kde si peněženku, mobil nebo třeba i kolo vyzvednout, je v takovém případě doručen do několika dnů od ztráty.

Někdy pomůže také číslo na kadeřnici

Pracovníci oddělení ztrát a nálezů všechny přinesené věci evidují a majitelům se je snaží navrátit, i když přímý kontakt nenaleznou. „Je to vlastně taková malá detektivka. Někdy pomůžou vizitky, jindy kontakt na kadeřnici. Majitele snubního prstýnku se nám podařilo vyhledat po- dle data svatby, které bylo na prstýnku vyryto," popisuje úspěchy Antonín Bradáč, odpovědný za agendu ztrát a nálezů ve Zlíně.

Velká taška plná kosmetických výrobků však stále čeká ve zlínském skladu spolu se stovkou dalších věcí. Zapomenout se podaří kdeco, i zubní protéza nebo invalidní vozík. Ve Vsetíně zatím nenašla svého majitele bakalářská práce. Detektivní pátrání čeká i na vlastníky ztracených věcí. Odbory, která mají tuto agendu na starosti, se totiž město od města různí. Největší výjimkou je Kroměříž, tam se občané musejí obrátit na městskou policii. Nápomocné jsou bezesporu i seznamy publikované na internetových stránkách obcí. Ze všech větších měst kraje je nevede jen Uherské Hradiště. Ve Valašském Meziříčí soupis ztrát a nálezů zveřejňují také ve zpravodaji, který vychází každý měsíc.

Ti, kteří věc ztratili na začátku ledna, ji dnes už ve skladech nenajdou. Ze zákona vyplývá, že po šesti měsících nalezené položky připadají městům. Ta je většinou skartují.

Bohužel nikde nepomůžou každému. Záleží na poctivosti nálezce, který by měl předmět odevzdat v co nejkratší době.

„Čestným příkladem je přinesení bankovek, které telefonující maminka zapomněla přímo v bankomatu. Ve spolupráci s bankou se nám ji podařilo najít. Okolnosti jsme se dozvěděli až při předání peněz," vypráví Elen Sladká z Uherského Brodu. Formuláře, do kterých se hlášení zapisují, si městské úřady připravují samy. Antonín Bradáč ze zlínského magistrátu si natiskl sešity, ve kterých je každý nález zaznamenán třikrát. Jeden list pro úřad, druhý pro nálezce, třetí pro majitele, ten díky uvedenému kontaktu může nálezci přímo poděkovat.

Trojbarevné morče šlo do útulku

Speciální kategorii mezi nálezy tvoří zvířata. „V neděli 1. července bylo v odpoledních hodinách u sokolovny ve Fryštáku nalezeno trojbarevné střapaté morče," stojí na webových stránkách obce. Morče bylo umístěno do útulku, se kterým město spolupracuje.

O nalezené mazlíčky se majitelé v různých městech hlásí na rozdílných místech, například ve Zlíně se o zatoulaná zvířata stará odbor městské zeleně.

Autor: Jana Karasová