Muž totiž ještě společně s Františkem Murkou ze Zlína a Milošem Kryštofem z Olomouce na konci roku 2008 loupežně přepadli a pak vydírali podnikatele z Kostelan na Kroměřížsku.

Za to si měli Murka i Svoboda podle zlínského krajského soudu odsedět osm let ve vězení a Kryštof pět a půl. Ten narozdíl od svých spolupachatelů trest přijal, ti dva se totiž odvolali, stejně jako státní zástupce.

Recidivistovi šestatřicetiletému Svobodovi nakonec odvolací soud trest zvýšil na devět let.

Vše se odehrálo 16. prosince roku 2008 v jednom penzionu v Kostelanech na Kroměřížsku. Devětačtyřicetiletý Murka se svým bratrancem Kryštofem a ještě Svobodou přijeli autem před dům. S podnikatelem zde měli smluvenou schůzku. Tvrdili mu, že mu chtějí prodat čtyři nákladní vozy. Podnikatel totiž obchodoval v nákladní autodopravě.

Zatímco Murka zůstal ve voze, šli další dva do penzionu. Zde se čtyřicetiletý Kryštof představil pod falešným jménem Bělík a ukazoval podnikateli fotku nákladních vozů. V tu chvíli ale k němu přistoupil Svoboda s pistolí v ruce a začal po něm požadovat peníze. Do toho přišel Murka s kuklou na hlavě a podnikatele zmlátili. Poté mu prohledali věci i penzion a odcizili mu šedesát tisíc korun a mobil.

Zraněného muže trojice svázala, naložila jej do auta a vyhodila na polní cestě u Křenovic na Kroměřížsku.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Po tomto incidentu mu pachatelé několikrát volali a chtěli po něm deset milionů korun do tří dnů. Když jim podnikatel oznámil, že o všem už ví policie, s vyhrožováním přestali.

Trojice mužů nejprve u soudu odmítla vypovídat, ale pod tíhou důkazů se jim rozvázal jazyk a ke všemu se přiznali. „V prosinci mě kontaktoval Murka s tím, že se na něj obrátili lidé, jimž podnikatel dluží peníze z kradených aut. Můj úkol byl takový, abych se s ním spojil a nabídl mu k prodeji další kradené vozy. Pak jsme jej měli naložit do auta a pohrozit mu, aby dluh uhradil,“ tvrdil Kryštof. Dodal, že pak proběhlo vše, jak bylo v obžalobě. Jeho slova potvrdil i Svoboda. Prý za to měli slíbené půl milionu korun.

Jenom Murka stále popíral, že by byl v penzionu. On sám prý hlídal jen příjezdovou cestu. Fakt, že na místě činu byly jeho pachové stopy, ale již vyvrátit nedokázal.

Napadený podnikatel rovněž popřel, že by kdy kšeftoval s kradenými vozy. „Nikdy jsem nikomu nic nedlužil a nekupoval kradená auta. To by mě už musela šetřit policie,“ kroutil nevěřícně hlavou muž.

Pár dnů před napadením uzavřel několikamilionový kontrakt, o kterém měla vědět i jeho známá. Ta chodila s Murkovým bratrem.