Byl jím zástupce jedné z řady leasingových společností, které prý bývalý podnikatel nehradil splátky za automobil a přitom si luxusní vozidlo ponechal. Další jednání odročil soudce Radomír Koudela na polovinu října.

Někdejší jednatel firem Rife, MF Consult a Vista 2000 Martin Merian se měl podle obžaloby nekalým způsobem obohatit od roku 2006 o jednadvacet vozů a připravit tak leasingové společnosti o celkem až pětadvacet milionů korun. Konkrétně se mělo jednat o auta značek Mercedes Benz, Subaru Legacy, Mitsubishi Lancer a Colt, BMW X, BMW 745D nebo Peugeot 607.

Již dříve trestaný muž pro podvod a zpronevěru však toto nařčení hned první den jednání popřel. „Vozy jsem nakupoval za účelem provozu té či oné firmy. Dílčí platby jsem hradil, i když ne vždy v řádném termínu, a po vypovězení smlouvy jsem vozidla dobrovolně vrátil,“ sdělil Merian.

Zástupce jedné z leasingových firem, který v úterý přišel do soudní síně svědčit, však tvrdil opak. Jeho společnost prý uzavřela s Merianem zastupujícím firmu Rife v roce 2005 smlouvu na vozidlo BMW. Nultou a první splátku uhradil, další dvě v prodlení.

„Poté neplatil, tak jsme mu leasing vypověděli. Automobil ale nevrátil. V květnu roku 2006 jsme podali na pana Meriana trestní oznámení a v červnu zadržela policie tento vůz na hraničním přejezdu v Mikulově. Řídil jej občan Kosova,“ uvedl zástupce leasingové společnosti při výslechu.

Dodal, že auto tak bylo společnosti vráceno, ale škoda téměř čtyři sta tisíc za neuhrazené splátky do dnešního dne ne. Obžalovaný s touto částkou souhlasil a ke zbytku se nevyjádřil.

Trestnímu oznámení čelí Merian dále například ze strany známého zlínského autoprodejce, u nějž auta pravidelně na leasing odkupoval. Jak tvrdí předseda představenstva firmy v listinných důkazech, které má k dispozici senát, jednání s Merianem bylo bezproblémové až do léta 2006. Tehdy si půjčil Mercedes Benz a Jeep Cherokee v celkové hodnotě asi 2,4 milionu korun údajně za účelem předváděcí jízdy, a auta prý nevrátil.

„Doslechli jsme se, že se dostal do finančních problémů, jelikož má dluhy u lidí ruské nebo čečenské národnosti, jimž měl auta předat,“ pokračuje ve spise předseda představenstva společnosti, která se prodejem aut ve Zlíně zabývá.

Stejně jako další tři předvolaní svědkové se však muž, s nímž vede Merian i jiný soudní spor, na úterní líčení nedostavil. Známý zlínský autoprodejce slíbil, že se pokusí dostavit na 10.30 hodin, ale nakonec nepřišel.

Soud je odročen na 14. října, kdy má bývalý podnikatel Merian přinést i daňová přiznání svých bývalých firem a veškeré účetnictví. V případě obvinění mu hrozí až dvanáct let odnětí svobody.