Státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Michal Galát dnes ČTK potvrdil, že na něj podal obžalobu kvůli krácení daní. Pokud bude uznán vinným, hrozí Sedlaříkovi, jenž je stíhán i v kauze metanol, až deset let vězení.

Galát Sedlaříka obžaloval ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. „Skutkový základ, stručně řečeno, spočívá v tom, že dotyčný měl skladovat lihové nápoje, které nebyly zdaněny spotřební daní," uvedl Galát.

Jméno firmy Verdana se stalo známým loni v říjnu poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala distribuci 56.360 litrů lihovin údajně z produkce Likérky Drak nalezených v neregistrovaném skladu v lokalitě Rybníky ve Zlíně, který provozovala Verdana. Lahve a šestilitrové barely nebyly na obalu označeny výrobní šarží, nebylo možné určit původ alkoholu. Sedlařík tehdy uvedl, že některé šarže byly nečitelné a budou opraveny.

Rozbory ale později prokázaly, že lahve označené jako Tuzemák Likérky Drak, obsahují 50 procent jedovatého metanolu. Ve skladu bylo k distribuci připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru. Podle SZPI by toto množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Ke spotřebiteli se ale tento alkohol nedostal. Sedlařík byl ale později obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a je jedním z 31 lidí, kteří figurují v hlavní větvi metanolové kauzy.

Sedlařík se poté, co vyšly najevo výsledky rozborů, před policií skrýval. Po devětatřicetiletém muži bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Zadržen byl o několik dnů později při velkém policejním zátahu na Zlínsku a Ostravsku. Po něm byli kromě Sedlaříka, který následně strávil nějaký čas i ve vazbě, obviněni také údajná hlava nelegálních obchodů s lihem, zlínský podnikatel Radek Březina, jeho bratr Tomáš a další muž, který pro Březinu pracoval.

Na tuto trojici podal Galát nedávno obžalobu k olomoucké pobočce Krajského soudu v Ostravě. Podle policie muži připravili stát při prodeji nelegálního lihu na spotřební dani o 450 milionů korun a o dalších 90 milionů korun na DPH. Při razii bylo zajištěno přes 1,6 milionu litrů etanolu. Stejně jako Sedlaříkovi hrozí trojici za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby až deset let za mřížemi. Radek Březina stojí podle médií i za Likérkou Drak.

V metanolové aféře nakonec nefiguruje její jednatel Pavel Čaniga. Policie ho obvinila z ohrožování zdraví závadnými potravinami, ale státní zástupce trestní stíhání zrušil. Jednatel společnosti Vapa Drink Viktor Koláček totiž kriminalistům řekl, že lihoviny obsahující metanol, které se našly s etiketou Likérky Drak ve zlínském skladu Verdany, byly vyrobeny v provozovně Vapa Drink v Žeranovicích na Kroměřížsku a odtud dovezeny do Zlína. Potvrdil to i Sedlařík.