„Rychlost, kterou vozidlo BMW jelo na horizontu, jsem zpětně odvodil na 127 až 148 kilometrů v hodině. Ve chvíli střetu s chodkyní jel vůz 103 až 118 kilometrovou rychlostí,“ uvedl znalec František Kropáč, čímž vyvrátil tvrzení obžalovaného.

Devětadvacetiletý Vaverka při prvním přelíčení ale tvrdil, že nepřekročil povolenou rychlost.

Znalecký posudek popírá i jeho výpověď, že usmrcená Marie Geržová před tím, než ji BMW smetlo, šla příkopem. Podle polohy střepů z čelního skla znalec určil, že chodkyně šla po krajnici.

Kropáč jako důvod nehody stanovil nejen vysokou rychlost, ale i způsob řízení. Přitom se podle něj Vaverkovým vozem dala zatáčka bezpečně projet při plném soustředění až bezmála stotřicetikilo­metrovou rychlostí.

Vaverka se po skončení přelíčení odmítl k případu jakkoliv vyjadřovat. Jeho obhájce Karel Štoček si s ohledem na fakt, že zmínění posudek dostal až v den přelíčení, vyžádal čas na jeho prostudování.

U soudu včera svědčil i kriminalista Josef Mikeska, který byl na místě nehody v osudný čas a řídil vyšetřování bezprostředně po neštěstí.

„Na místě samém byl Vaverka roztřesený, a přestože jsem to přisuzoval šoku, nařídil jsem, jak je u takových nehod běžné, kromě odběru krve i odběr moči na test omamných látek,“ popsal Vaverkovo chování těsně po neštěstí Mikeska a doplnil, že ten večer odmítl mladík vypovídat s ohledem na únavu a pozdní hodinu.

V řidičově moči se po nehodě našly stopy pervitnu, o němž ale Vaverka tvrdí, že neví, jak se mu do těla dostal. Pozůstalí po Marii Geržové však mají jasno.

„Drogy bral i dříve, proto jsme požadovali posouzení jeho zdravotní dokumentace,“ prohlásila rodina už dříve. Obvinění řidič však k tomuto nedal souhlas.

Při druhé soudním přelíčení však Vaverkův obhájce vyrukoval se znaleckým posudek, který by měl na základě právě jeho zdravotní dokumentace vyvrátit tvrzení, že měl s drogami zkušenosti z dřívějška.

„Posudek však nesplňuje všechny náležitosti a budete jej muset doplnit,“ poznamenal po jeho zhlédnutí soudce Jiří Přibyl, který případ odročil na 18. prosince.

„Já to vnímám tak, že nejdříve odmítl předložit zdravotní dokumentaci, a proto nemá předložený posudek váhu. Podle mě Vaverka stále jen lže,“ komentovala dění v soudní síni dcera usmrcené ženy Kamila Kočendová.