„V zadním traktu našeho domu, v takzvaném dvoře, se po setmění začaly scházet skupinky dětí s cigaretami a láhvemi alkoholu. Už jsem je odtud několikrát vyháněl, ale prakticky vždy se po chvílích vrátili zpět. Divím se rodičům, že si na své ratolesti lépe nedohlédnou. Některé z těch dětí dobře znám, je jim sotva třináct let,“ poznamenal Roman Suchý ze sídliště Východ v Uherském Hradišti.

Vysvětlení příznivců tajemné pouliční zábavy bývají často pofidérní. „Jen si tady vykládáme. Žádné cigarety nemáme,“ tvrdil dvanáctiletý chlapec sedící ve skupině soukmenovců v parčíku mezi domy na sídlišti Východ. Věrohodnost jeho tvrzení „zdůrazňoval“ cigaretový dým vycházející z rukávu bundy a zavařovací sklenice plná nedopalků na lavičce vedle něj.

Přítomnost „tajemných“ skupinek nepřímo potvrzují i členové městské policie. „Kamery se v tomto ohledu velmi dobře osvědčily. Týdně zaznamenáme až patnáct případů znečištění veřejných prostranství. Lidé, kteří se těchto přestupků dopouští si ale často všimnou, že jejich počínání odhalily městské kamery a tak se uchylují do míst, kde čidlo nevidí. Neznamená to ale, že nemohou narazit na naši hlídku,“ varuje zástupce velitele uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Na čelních místech výčtu „problematických“ lokalit, které si oblíbili milovníci dýchánků všeho druhu, figuruje park ve Smetanových Sadech, obě městská náměstí a v poslední době stále častěji také prostor u základní školy Větrná na sídlišti Východ.

„Před nedávnem jsme díky kamerám odhalili skupinu mladých dělníků, bydlících na jedné z místních ubytoven. Toulali se po městě, rozbíjeli láhve a jeden z nich dokonce pozvracel pozinkovaný městský znak na chodníku v Havlíčkově ulici. Na místo vyrazila naše hlídka. Lehkovážní mladíci museli po sobě nepořádek uklidit včetně zvratků. Navíc za své chování zaplatili pokutu,“ připomněl okolnosti případu Pauřík.

Lidé s nečistými úmysly ale musí počítat s tím, že oko „velkého“ bratra ale bude v následujících letech stále důslednější. „Ještě do konce roku necháme instalovat novou kameru do prostoru u vlakového nádraží. Čidlo pohlídá nejen parkoviště a prostor před nádražím, ale také protější park a další přilehlá místa,“ plánuje starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.