Hustý provoz nákladních vozů v místní zlínské části způsobuje škody na komunikacích
Byla totiž svědkem toho, když polský kamion vyvrátil dopravní značku a poškodil nový chodník na rozmezí Štípy a Kostelce na ulici Lešenská.
„Vzhledem k tomu, že jsem hned nemohla volat policii, tak jsem si aspoň zapsala státní poznávací značku a policii jsem kontaktovala zhruba o 3 hodiny později," uvedla všímavá žena.
Podle jejího příspěvku tuto značku dala k dispozici policii a k tomu i přesný popis kamionu.
„Na místě bylo v době nehody několik svědků. Odpoledne mi potom policisté přijeli oznámit, že vzhledem k tomu, že nehoda nebyla ohlášena okamžitě a že se jedná o zahraniční kamion, bude případ odložen a na 99 procent zůstane řidič nepotrestán. Tudíž chodník i značka zůstanou rozbité, tak jak jsou a o opravu se musí postarat město," poznamenala zklamaná obyvatelka Štípy.
Jenže zlínská policie, jak se pisatelka příspěvku domnívala, případ neodložila.
Deník se zajímal o to, jak se celá kauza bude vyvíjet dál a zdali bude mít pisatelka se svým názorem pravdu.
„V případu přestupku řidiče polského kamionu provádí zlínská dopravní policie standardní vyšetřování celé události, vyslýchá svědky a hledá prostřednictvím cizinecké policie a kontaktního centra Polska provozovatele kamionu a pachatele této nehody," uvedla k tomu za zlínské policisty mluvčí Monika Kozumplíková. Jak ubezpečila, v případě vypátrání viníka bude policie přestupek řešit standardním způsobem v rámci českých zákonů.
„To znamená, že viníkovi hrozí ve správním řízení několikatisícová pokuta," řekla mluvčí policie. Poradila také, jak by se lidé měli zachovat, pokud se setkají s podobným případem jako Lenka Kadlecová Venterová.
„Jestliže se stanete svědky dopravní nehody, je nutné ihned tuto událost oznámit na tísňovou linku policie s přesným popisem zúčastněných vozidel a nejlépe i se státní poznávací značkou. Policisté mohou vzápětí vyslat hlídku, případně ihned vyhlásit pátrání po vozidlech a přestupek vyřešit," prozradila policejní mluvčí.
To, kdo uhradí opravu chodníku „v novém", prozradil Deníku mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Zdůraznil, že případ této nehody řeší zatím policie a do konce jejího vyšetřování nelze zatím stanovit výši způsobené škody. Ta se určí podle něj na základě závěrečného protokolu policie. „Na základě tohoto protokolu pak máme již možnost hlásit vše na pojišťovnu," dodal mluvčí.
Podle jeho slov v případech, kdy dojde k dopravní události jako na ulici Lešenská, je samozřejmě nejlepší, když je viník chycen.
„Celková škoda se hradí potom z povinného ručení viníka, ať už je vozidlo ze zahraničí, či tuzemské," doplnil mluvčí radnice. Jestliže se toto nepodaří a máme alespoň svědectví, je důležité, aby lidé zavolali okamžitě policisty, nejlépe státní. Ti vše zdokumentují a vyfotí a následně nám zašlou protokol. Zdeněk Dvořák také prozradil, co se stane, když policie viníka dopravní nehody nevypátrá:
„Stává se, že viník, který poškodí veřejný majetek při dopravní nehodě, není znám, proto v těchto případech hradí škodu město. Proto jsme rádi, když všímaví občané událost ihned nahlásí policii, která dohledá snáz viníka a škodu zaprotokoluje. To nám šetří nejen čas, ale i peníze," uzavřel za zlínskou radnici Zdeněk Dvořák.
Obyvatelé Štípy a Kostelce vidí případ polského kamionu v širších souvislostech. „Jde o to, že komunikace ve Štípě i v Kostelci, ale také v okolních obcích jsou neustále přetěžovány těžkou automobilovou technikou.
Kolem našich domů jezdí nejen kamiony, ale i plně naložené náklaďáky," stěžují si místní muži Jiří, Josef a Jaroslav. Podle nich je navíc silnice přehledná a rovná, takže osobní auta tady nedodržují padesátikilometrovou rychlost, jezdí kolem šedesátky a policie to toleruje.
„Já si myslím, že ten kamioňák se vyhýbal nějakému osobáku, ani nemusel vědět, co za ním zůstalo, co způsobil," usoudil další z místních. Všichni se ale shodli na tom, že situaci by pomohly vyřešit například zpomalovací pruhy.