Drahoslav Zavadil, Robert Fridrich a Otakar Michálek z Kroměřížska a Přerovska čelí obžalobě z více než čtyřmilionového podvodu při nákupu nejrůznějšího zboží. Domělí organizátoři zatím zůstávají v utajení, obžalovaní totiž tvrdí, že neznají jejich jména. Právě pro ně totiž zřejmě zboží nekalým způsobem mezi květnem 2007 a lednem 2008 získávali.

Ve středu soudce Radomír Koudela vyslechl několik svědků, zejména zaměstnance firem, které trojice mužů měla podvodem připravit o zboží. Většina z nich potvrdila, že se Zavadilem nebo Michálkem mluvila nejprve telefonicky a muži, kteří byli při předávání zboží, působili jinak, než během předchozího hovoru.

„Do telefonu se mi představil muž jako Zavadil. Chtěl po mě převézt lešení z firmy. Na místě mě čekala dvojice mužů, která tvrdila, že jsou od něj a řekli mi, kam to mám odvézt. Pak už jsem je neviděl a nikdo mi za tu práci nezaplatil,“ vypovídal jeden ze svědků.

Včera ho soudce vyzval, aby porovnal hlas skutečného Zavadila s hlasem z telefonu. Stejné je však neshledal.

Obdobně vypovídal i další podvedený zástupce firmy. „Volal mi Michálek, že potřebuje stavební materiál pro velkou stavbu. Domluvili jsme konkrétně smlouvu, způsob plateb, a pak smluvili schůzku. Na ní už jsme jen podepsali připravené dokumenty a Michálek si část zboží převzal. Pak mě kontaktoval ještě několikrát a když jsem chtěl po něm uhradit předešlé dodávky, jeho telefon byl najednou hluchý,“ uvedl muž.

Pokračovat se bude 12. října

Z toho důvodu prý pak začal pátrat po původu Michálka.

„Zjistil jsem, že má trvalou adresu na radnici, navíc na vývěsce zrovna viselo oznámení, že mu odebírají sociální dávky,“ vyprávěl podnikatel.

Podle něj muž, který za ním přišel do prodejny, podepsat smlouvy vůbec nepůsobil jako ten, s nímž hovořil v telefonu. „Tam ten mluvil zkušeně, v prodejně to byl nějaký dělník, který byl takový zanedbaný,“ tvrdil svědek. Ani on Fridricha či Zavadila neznal.

Oba muže naopak identifikoval šofér, který rozvážel lešení, které měl Zavadil nakoupit u prostějovské firmy. „Mluvil ale jen Fridrich, který mi říkal, kam mám co rozvést, Zavadil nemluvil vůbec,“ tvrdil muž.

Fridrich však tvrdí, že ani Zavadila, ani Michálka do doby, než měli pracovat pro neznámé muže, neznal. Podle jeho verze mu navíc, když chtěl s podivnou prací skončit, jeho zaměstnavatelé nechali zmlátit ukrajinsky mluvícími muži. Ti si na něj měli počkat před domem a odvézt ho v kufru vozu na neznámé místo, kde jej dva dny drželi svázaného v kozelci.

Podle soudce by však tímto způsobem spoutaný člověk jen stěží neměl žádné trvalé následky, ale vůbec by to zřejmě přežil.

Soud pokračuje 12. října. Při něm by měli být vyslechnuti zbývající svědci a je možné, že do té doby najde policie i zatím zmizelého Michálka. Jemu i Zavadilovi hrozí osmileté vězení, Fridrichovi ještě až o čtyři roky více.