Muž zemřel před třemi lety v říjnu v křoví nedaleko Tržnice na následky vnitřních zranění, která si nemohl sám způsobit. Podle původní obžaloby se právě na jeho smrti měli oba strážníci podílet. Avšak případ pak státní zastupitelství překvalifikovalo na neposkytnutí první pomoci.

Soud předvolal spoluvězně Sháněla

Za tento trestný čin byli letos v dubnu potrestáni sedmiměsíčním vězením se šestnáctiměsíční podmínkou. Proti tomuto verdiktu se však odvolal jak státní zástupce, tak i obhájci obou mužů. Krajský soud v červnu odvolání vyhověl a nařídil, aby soudce pavel Houdek mimo dalších lidí vyslechl i svědka, který seděl se Shánělem ve vazbení věznici.

Odvolací soud totiž nevyloučil, že právě na základě jeho výpovědi by oba strážníci mohli být opět obvinění z těžkého ublížení na zdraví.

Soud by měl vyslechnout Tomáše Šmída. Jemu se mu měl strážník svěřit se závažnými okolnostmi kolem Janochovy smrti. „Svědka Šmída jsem předvolal, ale zda se dostaví, není jisté,“ sdělil soudce Pavel Houdek.

Podle dostupných informací se měl Sháněl Šmídovi svěřit, že Šiška do Janocha kopal. „Na základě Šmídovy výpovědi je možné, že by oba muži mohli být obviněni i z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti,“ uvedla v červnu mluvčí Krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Tomu oba strážci zákona čelili už před třemi lety v samém začátku šetření případu. Později ale státní zastupitelství jejich čin překvalifikovalo na neposkytnutí první pomoci. Toho se měli dopustit 2. října 2005, když nepomohli těžce zraněnému Janochovi, kterého vyvedli opilého z baru u zlínské Tržnice a odtáhli do křoví. Janoch pak na následky vnitřních zranění zemřel.

Mohl vážně zraněný Janoch sedět dvě hodiny v baru?

Mimo bývalého spoluvězně Šmída musí soudce znovu vyslechnout také znalce z oboru lékařství, který na místě prohlížel Janochovo tělo.

„Lékař totiž stanovil dobu úmrtí mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, přitom však podle záznamu městské policie ještě o půl šesté ráno s Janochem oba strážníci komunikovali. Soudce tedy bude muset znovu vyslechnout lékaře, zda trvá na svých údajích a pokud ne, tak toto své nové rozhodnutí odůvodnit,“ řekla Sedláčková.

Soud rovněž nechal zpracovat nový znalecký posudek. Znalci navíc budou muset vypracovat další posudek, zda by měl určit, zda Janoch mohl sedět více než dvě hodiny v baru s vážným vnitřním zraněním, aniž by jevil jakékoliv známky bolesti.

„Podle svědků se totiž poškozený zdržoval od jedné až do třetí hodiny ranní v restauraci, kde seděl u stolu a vypil sedm piv. Svědci si ale nevšimli, že by muž trpěl vážnými zdravotními problémy,“ podotkla mluvčí krajského soudu.

Pokud okresní soud skutečně zjistí, že čin by měl být překvalifikován na jiný trestní skutek, bude případ předán Vrchnímu soudu do Olomouce. „Ten pak na základě závažnosti činu určí, zda případ ponechá okresnímu soudu, či ho předá krajskému,“ dodala mluvčí Sedláčková.

Hlavní líčení začne 10. listopadu ráno. Je možné, že už ten den padne rozsudek. „Pokud se dostaví všichni předvolaní svědci, pak není důvod, proč bych neměl rozhodnout ještě ten den,“ konstatoval Houdek.