Ten je společně se zlínským rapperem Davidem Málkem alias Davidem Steelem a dalšími dvěma muži zapleten do mnohamilionového daňového úniku. Městský soud v Praze bývalého policistu propustil před necelými dvěma týdny ven na kauci. A zřejmě jej bude brzy následovat i Steel. Rapper totiž soudu také nabídl kauci a ten ji přijal.

Pustili ho, přestože už jednou utekl

Marian Hanák na účet pražského soudu složil dva 
a půl milionu korun a tím si takříkajíc koupil svobodu.

„Obžalovaný požádal soud o propuštění na kauci. Tu soud stanovil na dva a půl milionu. Po jejím připsání na účet jej 27. července pustil na svobodu," potvrdila mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Podle důvěryhodného zdroje Deníku tuto částku za bývalého policistu zaplatil jeden ze zlínských podnikatelů.

Hanák musel slíbit, že bude poctivě docházet k soudním jednáním a že nevycestuje do zahraničí. Přitom už jednou policii utíkal. Loni v dubnu, kdy jej kriminalisté chtěli zatknout, se půl roku ukrýval. Byl na něj dokonce vydán evropský mezinárodní zatykač. Specialisté, takzvaní lovci lebek, jej nakonec našli v bytě 
v Bratislavě. Hanák už měl vystavené falešné doklady.

„Soud vždy zohledňuje všechny okolnosti. Kauce také mimo jiné slouží jako záruka. V případě, že obžalovaný poruší jednu ze stanovených podmínek, tedy pokud se bude vyhýbat trestnímu stíhání, trestu či se nedostaví k úkonům v trestním řízení nebo pokud bude pokračovat 
v trestné činnosti, kauce propadne státu a obžalovaný zároveň bude okamžitě vzat zpátky do vazby," vysvětlila mluvčí.

Hanák musel také odevzdat 
pas. „Soud mu zakázal vycestovat do zahraničí," doplnila Lhotáková. Žádný další dohled však soud nestanovil.

Kauci nabídl i Steel

Je dost možné, že bude bývalého policistu Hanáka na svobodu následovat i rapper Málek, který je ve vazbě již skoro rok a půl. I on totiž nabídl soudu kauci výměnou za svou svobodu.

„Senát s tím souhlasil 
a částku stanovil na půldruhého milionu korun," potvrdila Lhotáková.

Dodala však, že zatím ještě tato suma nebyla na účet soudu připsána. Pokud se Steel také dostane na svobodu, bude mít stejné podmínky jako spoluobžalovaný Hanák. Tedy zákaz vycestovat do zahraničí a musel by rovněž odevzdat cestovní pas.

Milionový podvod ve zkratce

David Steel, Marian Hanák a Roman Kurtin ze Zlína a Radek Vlk z Napajedel měli podle obžaloby od roku 2010 až do loňského jara fiktivně vyvážet na Slovensko nakoupený hutní materiál od českých dodavatelů v cenách bez daně. 
U sousedů ale zboží nikdy neskončilo, naopak je asi prodávali v ČR a daň si nechávali pro sebe. Škoda, kterou se zatím podařilo zadokumentovat, přesáhla 36 milionů. Mimo Vlka byli ve vazbě všichni tři muži. Pražský soud zatím v jejich případu nerozhodl. Na konci července odročil hlavní jednání na 28. srpna. Oběma hrozí až deset let za mřížemi.