„Věřím, že aktuální konkrétní příklad bude výstražným mementem pro ostatní," říká v rozhovoru pro Deník Jaromír Merhaut ze Zlína

Po zadržení anonyma zaznělo, že pachatel konal prostřednictvím schránek jiných uživatelů. Jedním z nich jste byl i vy. Jak vás to poškodilo, co to pro vás osobně znamenalo?

Samozřejmě mě to poškodilo, už jenom proto, že jsem byl po nějakou dobu z logiky věci pro PČR potenciálním podezřelým. Jednalo se tím o hrubý zásah do mých práv, dotklo se mě to ale i osobně. Do kauzy byla totiž zatažena má rodina, sousedi i spoluorganizátoři a návštěvníci naší hudební akce, poslechového pořadu ve zlínském divadle.

Jste rád, že anonym je již dopaden, věřil jste, že nakonec, jak se říká, „spadne klec"?

Od té doby, kdy se vyšetřováním začali zabývat policisté z útvaru obecné kriminality krajského ředitelství Zlínského kraje, jsem věřil, že autora anonymů dopadnou. Jejich práce byla vysoce sofistikovaná a jasně vedla k cíli. Chtěl bych opravdu hodně poděkovat policistům ze specializovaných útvarů zlínské a pražské policie, jejichž odborná a současně mravenčí práce vedla k dopadení důvodně podezřelého.

Jak jste snášeli evakuaci, ve vašem domě bydlí i senioři. Jak jste se osobně cítil?

To byla od pachatele neuvěřitelná podlost, zatahovat do svých chorobných útoků i seniory a děti ze sousední základní školy.

Vyslýchala vás policie v souvislosti s případem anonymů? Podezíralo vás okolí, že za těmi anonymy stojíte opravdu vy, nebo stáli za vámi?

S policií jsem dle svých možností od počátku spolupracoval. Širší okolí nemělo o ničem tušení, některé konkrétní osoby jsem o věci rámcově informoval. Své chování jsem podřídil probíhajícímu vyšetřování.

Je ohrožen kyberútoky každý, dá se proti nim bránit?

Dá se říci, že každý, zejména ale ten, kdo se pohybuje na sociálních sítích typu Facebook, může být cílem kyber útoku v některé z mnoha jeho podob. Věřím, že aktuální konkrétní příklad bude výstražným mementem pro mnohé potenciální internetové „hrdiny", kteří si raději rozmyslí něco podobného zkoušet než dopadnout jako zadržený hoch. Už jen kvůli tomu stálo za to strpět všechno, co s tímto případem souviselo.