„V komíně domku se vznítily saze,“ potvrdil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček s tím, že likvidace ohně trvala hasičům asi jednu hodinu. Záchranáři museli v tomto případě preventivně rozebrat i část střešní konstrukce, aby se přesvědčili, že se plameny nerozšířily na další části domu.

Podle Mitáčka nejsou požáry sazí v komíně v průběhu zimního období nijak vzácnou záležitostí. Jen za poslední měsíc a půl zasahovali hasiči v regionu u desítky z nich. „Lidé velmi často podceňují údržbu komínů před topnou sezonou,“ posteskl si mluvčí hasičů.

Podle něj má na počet požárů neblahý vliv také návrat k „tradičním“ palivům. „Jde zejména o spalování domovního odpadu. Ten se na zanášení komínů podílí největší měrou,“ vysvětlil Mitáček.

Jak uvedl, k hoření sazí dochází nejčastěji v noci. „Lidé většinou naloží plný kotel vším, co hoří a jdou spát. Požáry nám pak hlásí například kolemjedoucí řidiči a navrátilci z restaurací, kteří spatří plameny šlehající z komína,“ přiblížil Mitáček.

O zanesených a neudržovaných komínech ví své také kominičtí mistři a revizní technici komínů. „Dříve byly kontroly komínů povinné, kominíci měli rozděleny jednotlivé rajony a do domů se docházelo pravidelně,“ uvedl například revizní technik z Valašské Bystřice Vladimír Machýček.

Podle něj si nyní za stav komína odpovídá sám majitel domu. „Lidé se nám dneska ozvou maximálně třikrát nebo čtyřikrát do týdne,“ doplnil Machýček.
Spousta majitelů chalup se komín mnohdy snaží vyčistit sama. O oslovení odborníka na údržbu kouřovodu tak uvažuje málokdo.

Mezi ty zodpovědné patří například Miroslav Jurečka z Velkých Karlovic. „Zatím jsem kominíka nevolal, ale mámto v plánu. Je škoda, že už nechodívají pravidelně jako dřív,“ posteskl si.