Od počátku letošního roku do těchto dní se policisté na území celého kraje zabývali čtyřiačtyřiceti takovými případy. Nelichotivé prvenství přitom drží kroměřížský okres, kde se šoféři vydali na nákup „za pět prstů“ už sedmnáctkrát. „O jeden případ méně, tedy šestnáct, jsme zaznamenali v okrese Zlín. Na Uherskohradišťsku se kradlo sedmkrát, v okrese Vsetín pak čtyřikrát,“ doplnila statistiku policejní mluvčí Jitka Lysáčková.

Automobilovou honičku se zloději benzínu zažili před nedávnem například policisté z obvodního oddělení v Rožnově pod Radhoštěm. Stíhali Audi A4, ve které jela trojice mužů z Frýdku-Místku. „Jeden z trojlístku, jednadvacetiletý mladík, natankoval u stojanu stanice v Rožnově přes sto litrů benzínu a nezaplatil,“ uvedla k případu vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová. Audi poté vyrazilo směrem na Horní Bečvu.

Zanedlouho už byli zlodějům v patách rožnovští policisté. Po zběsilé honičce za plného provozu se jim podařilo Audi zastavit až v Horní Bečvě. Jednadvacetiletý mladík tvrdil, že benzín krást nechtěl, že pouze zapomněl zaplatit. „Kuriózní je, že si benzín pro jistotu nabral i do dvou plastových kanystrů. Třiatřicetiletého řidiče navíc nabádal k rychlé jízdě,“ kroutila hlavou Brousilová. Jednadvacetiletý mladík z Frýdku-Místku se dopustil přestupku proti majetku, protože hodnota odcizeného benzínu nepřesáhla pět tisíc korun, ale dosáhla „jen“ necelé tři a půl tisíce.

Podle provozovatele dotčené stanice, Otakara Matěje, se podobné nájezdy zlodějů vyskytují poměrně pravidelně. Odehrávají se průměrně jedenkrát za jeden až dva měsíce. „V tomto případě to bylo sto dvacet litrů benzínu, což je ale extrém. Většinou zloději ujíždějí hned poté, co si naberou plnou nádrž,“ prozradil Matěj.

Také další provozovatelé čerpacích stanic v kraji potvrzují, že s podobnými situacemi čas od času setkávají. „Zažil jsem to už mnohokrát, ale můžu říct, že v poslední době mámě od zlodějů docela klid,“ připustil například Václav Bryol ze benzínové pumpy v Holešově.

Pumpaři nemají podle svých slov příliš možností jak, se zlodějům benzínu bránit. Je totiž nereálné, aby obsluha pumpy kontrolovala zvlášť každé auto. Také proto je na řadě stanic kamerový systém. Díky němu se alespoň v některých případech daří zachytit alespoň registrační značku auta a usnadnit tak práci policistům.