Deset mužů a jedna žena, mezi nimiž jsou sportovci, kulturisté i trenéři fitness a dokonce organizátoři závodů, prodávali padělky jak na území celé republiky, tak i na Slovensku a v dalších státech Evropské unie. Ty vyráběli v továrně na Zlínsku.

Všech jedenáct aktérů už si vyslechlo obvinění z trestných činů výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem, porušení práv k ochranné známce a jiným označením, neoprávněného podnikání, nedovolené výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Tři z nich jsou ve vazbě.

Osm Čechů a tři Slováci ve věku od jednatřiceti do dvaapadesáti let, sledovali policisté již několik měsíců. Akci dali krycí název „BERRY“. Vybavení továrny, kde vyráběli nejenom anabolika, ale i hormonální léky, bylo skutečně na špičkové úrovni. „Osahovala stroje na výrobu tablet, míchání směsí, stroje na plnění lékovek, stroje na plnění ampulí i blistrování,“ přiblížil mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Do továrny se jen tak někdo nedostal. Byla velmi dobře střežená. „Do domu byl povolen vstup jen vyvoleným a případným nezvaným hostům bránilo ve vstupu elektronické zabezpečovací zařízení. Další pronajaté prostory využívala tato skupina v nedalekém areálu bývalého zemědělského družstva,“ vysvětlil dále mluvčí.

Padělky léků byly prý k nerozeznání od pravých. Byly v napodobených lékovkách a krabičkách. Dokonce obsahovaly i kopie příbalových letáků, které pachatelé opatřili ochrannou známkou držitele oprávnění. Tyto „léky“ slibovaly uživatelům splnění jejich očekávání, ať už v silových sportech či v sexuální oblasti. „Na základě předem dohodnuté dělby práce měli členové skupiny rozprodávat padělky na území České republiky prostřednictvím sítě přímých odběratelů a dalších distributorů. Na území dalších států Evropské unie fungovala další koordinovaná výrobní i distribuční síť,“ přiblížil Pavel Hanták.

Odběrateli těchto produktů byli většinou také sportovci, kteří toužili po rychlém získání či vyrýsování již nabyté svalové hmoty. Jednalo se většinou o kulturisty, návštěvníky fitness center. „A byli to právě nelegální výrobci padělků, kteří nejen svým svěřencům sestavovali kombinace tréninkových dávek a kouzelné koktejly různých zaručených přípravků v podobě pilulek i injekcí. K těmto látkám ještě svým svěřencům dávali patřičná doporučení na téma, kdy brát, kdy vysadit a jak to udělat, aby tyto látky nebyly zjištěny v jejich organizmu při dopingových kontrolách během závodů,“ podotkl mluvčí ÚOOZ.

Padělané léky navíc skončily i v rukou nemocných lidí, kteří měli poškozená játra, ledviny či poruchy erekce. Pro všech jedenáct členů si na konci minulého měsíce přijeli detektivové společně se Zásahovou jednotkou Východočeského kraje. Kriminalistům se při domovních prohlídkách podařilo zabavit sta tisíc různých tablet padělaných léků, včetně půl milionu korun.

V případě prokázání viny hrozí obviněným tresty od pěti do dvanácti let.