Co z toho měl mít kriminalista? Od skupinky zlodějů dostával procenta z krádeží, občas za to prý vytěžil například nářadí a jiné „drobnosti“, uvádí obžaloba.

„Neodhaloval trestné skutky této skupiny, ale naopak jim poskytoval informace o trestním řízení. Karlovi Glacovi, který byl šéfem skupiny, sděloval, jestli mu něco nehrozí. Tvrdil, že je schopen znehodnotit stopy, to udělal ve více než dvaadvaceti případech,“ zaznělo včera u krajského soudu ve Zlíně.

Svým jednáním měla skupinka a Stanislav M. způsobit škodu téměř 10 milionů korun, a to ve čtyřech krajích. Dva muži ze Slovácka si za vloupání do komerčních objektů vyslechli už v březnu 2016 podmíněné tresty. Šéf skupiny Karel Glac, který se k celému jednání doznal, tragicky zahynul.

„Výrazně to zkomplikovalo dokazování,“ uvedl před dvěma lety soudce Jiří Dufek. Bývalého kriminalistu obžaloba viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, zločinu krádeže, přečinu poškození cizí věci a přečinu porušování domovní svobody. U soudu svou vinu popřel.

Na začátku své výpovědi uvedl, že vůdce skupiny Karla G. skoro neznal. „Jednou jsme ho s kolegou vyslýchali, byl podezřelý z majetkové trestné činnosti,“ uvedl. Pak ale přiznal, že se občas stýkali. Jak vyplynulo, většinou s ním komunikovala a scházela se jeho přítelkyně.

I když včera zazněly výpovědi svědčící proti Stanislavu M., přesto se našli svědci, kteří jej podrželi. Jako slušného kolegu a kamaráda jej označila jedna z policistek. „Byl to srdcař policista, nedovedu si takové jednání představit. Nevím, co by za tím mohlo být,“ tvrdila soudu. Hlavní líčení pokračuje 26. dubna výpověďmi dalších svědků.

Zloději řádili v průběhu roku 2013 nejen na Zlínsku a Uherskohradišťsku, loupili i v Jihočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Muži měli vykrádat zejména stavební firmy a další objekty. Specializovali se hlavně na hotovost, kterou měly firmy ve svých objektech.

Gang měl být při svých nejméně dvaceti nájezdech oblečen do vest a kombinéz s označením a logem Policie ČR. Po zadržení u nich policie zajistila finanční hotovost, stravenky v hodnotě několika desítek tisíc korun, notebooky, nářadí, ale i třeba sady dálničních známek. Kromě toho měli v držení plynové pistole a ostré náboje či dvě kila sušené marihuany.

Krajský soud ve Zlíně. Ilustrační foto.
Zločinec s metanolem dostal čtyři roky