Z něj je obžalováno šestnáct mužů, včetně bývalého finančního ředitele finančního úřadu v Brně Miroslava Čáslavského či jednatelů společnosti Zlínstav Miroslava Abraháma a Pavla Molla.

Ti měli podle obžaloby v roce 2000 a 2001 spolupracovat na obchodování s konzumním lihem, který si ve firemních účtech vedli jako denaturovaný, aby tak nepodléhal spotřební dani. Stát tak měli ošidit o 158 milionů ko­run.

Údajně stojí za celým podvodem Radovan Dalajka, který byl do roku 2004 ředitel ve firmě Morávia-Chem z Hrobic na Slušovicku. Společnost dovážela líh, který dál používala k výrobě autokosmetiky, převážně prostředků do ostřikovačů známý jako Cinol.

Podle obžaloby dovezl Dalajka před devíti lety několik desítek tisíc litrů konzumního lihu, se kterým místo toho, aby jej znehodnotil denaturací, dále obchodoval, aniž by z něj platil spotřební daň.

Aby zakryl podvod, měl se prostřednictvím svého známého Miloše Nováčka dohodnout se třemi stavebními firmami, a to Zlínstavem, Moravostavem a Stapo Morava, aby si od něj fiktivně alkohol odkoupili a vedli si jej v účetnictví jako Cinol. Ten prý měli v zimním období přidávat do směsí omítek a betonů. Díky tomu si společnosti mohly alkohol odepsat z daní.

S celým podvodem jim měl pomáhat i bývalý finanční ředitel brněnského berního úřadu Miroslav Čáslavský. Ten měl obžalovaným mužům sdělovat informace o probíhajícím vyšetřování policie a finančního úřadu. Muž odmítl u soudu vypovídat.

Dalajka popírá, že by kdy ze společnosti vyvezl nedenaturovaný líh. „Do roku 2001 nám líh denaturovali v lihovarech. Pak jsme ho znehodnocovali sami, ale vždy za přítomnosti patřičných úředníků,“ vysvětloval obžalovaný. I ostatní muži tvrdí, že žaloba je absurdní. Cinol prý skutečně používali na stavbách.

Manažer Moravostavu: Cinol jsme nepoužívali

Soudce Radomír Koudela včera vyslechl několik svědků, zejména tehdejší pracovníky zainteresovaných fi­rem.

Ředitel jakosti Zlínstavu Zbyšek Kubíček včera potvrdil to, co říkali předchozí den dva obžalovaní jednatelé společnosti Miroslav Abrahám a Pavel Moll, že se společnost rozhodla v roce 2001 nakoupit Cinol za tři miliony korun, který přidávali do omítkových směsí.

„Používali jsme ho na stavbách například v Praze, či Karviné. Vše by mělo být uvedeno ve stavebních denících,“ mínil svědek.

Zda se v denících skutečně tyto informace objevily, prý už nekontroloval. Soudu potvrdil, že sám viděl, jak se na stavbě střechy v Praze využilo 1200 litrů Cinolu. „Také jsme jím omývali stavební nástroje,“ poznamenal ještě svědek.

Na dotaz soudu, zda byli zaměstnanci informováni o bezpečnosti práce s takto hořlavou látkou, ale tvrdil, že zřejmě ne.

Manažeři Moravostavu však včera soudu řekli, že s denaturovaným lihem se nesetkali.

Například manažer jakosti firmy Moravostav Jan Sychra o žádném Cinolu nikdy nic neslyšel. „Poprvé až v době, kdy to šetřila policie. Do té doby jsem o té látce nic neslyšel. Pokud bychom ji ale dávali v rámci zimního opatření do směsí, určitě bychom to v denících vedli,“ podotkl Sychra.

Ekonomický ředitel Moravostavu Jan Vaculík potvrdil, že faktury o koupi Cinolu držel v rukou. „Zda se ale skutečně obchod uskutečnil, to nevím,“ pokrčil rameny muž.

Směs do ostřikovačů se údajně měla použít i při stavbě tělocvičny v Blansku. Tam tehdy dělal technický dozor Jan Brázda.

„O Cinolu nic nevím ani o tom, že by měl být ve skladu. Správně by tam nic takového být ani nemělo, protože hořlavé látky mají speciální uskladnění. Navíc směsi, které jsou dovezené, jsou většinou už připravené k použití. Samozřejmě se do nich může přidat nějaká látka, ale tu doporučí sami výrobci. Tyto příměsy se dají koupit kdekoliv,“ řekl další ze svědků.

Ředitel jakosti jedné ze štěrkoven Josef Brauner tvrdí, že nikdy neslyšel o tom, že by se do betonáže přidávala směs do ostřikovačů. „To slyším poprvé. Betonárky v zimě samy přidávají do směsí různé látky. Zákazník si může do směsi dát látku sám, ale musí to zanést do dodacího listu,“ tvrdil Brauner.

Podle vedení Moravostavu měl být Cinol použitý i při rekonstrukci nemocnice v Brně. „To je ale nemožné. Veškeré stavební práce probíhaly uvnitř budovy a tam nemrzlo,“ kroutila hlavou Jiřina Dolíhalová, která dělala stavební dozor.

Soud pokračuje zítra výslechem svědků. Obviněným mužům hrozí vězení ve výši od dvou do šestnácti let.