Předsedkyně senátu zlínského krajského soudu Iveta Šperlichová musela hlavní líčení odročit, a to jak z důvodu nemoci jednoho z přísedících, tak především kvůli nepřítomnosti jednoho ze tří obžalovaných. Vratislav Pospíšil, který je jako jediný stíhaný na svobodě, se rovněž omluvil pro nemoc.

Soudkyně však muži pohrozila vazební věznicí, pokud se k dalšímu hlavnímu líčení nedostaví. Podle slov jeho ošetřujícího lékaře je totiž Pospíšil schopen účastnit se jednání a navíc má i vycházky.

Pospíšil je společně Rolandem Makó a Liborem Vaďurou obžalovaný z loupeže. Jeho další dva komplicové navíc čelí žalobě z vraždy starého pána. Společně s nimi se na celé události měl podílet ještě čtvrtý společník. Ten se však soudu nedožil. Letos v lednu zemřel po těžké nemoci.

Předstírali, že jsou elektrikáři

Starého pána chtěla čtveřice mužů loni v listopadu okrást. Pospíšil společně se zesnulým známým přivezli autem k jeho domku autem Makó a Vaďuru. Ti pak vešli dovnitř s tím, že seniora oberou o peníze. Pro případ, že bude doma, měli nachystanou historku o zapisování elektroměru. S sebou měli také lepící pásku, provázek a pepřový sprej, aby v případě, že se muž bude bránit, jej svázali.

Když oba vešli do domu, Makó začal v místnostech hledat peníze. Vaďura mezitím zjistil, že starý pán je skutečně doma a předstíral, že je elektrikář.

Z vraždy se obviňují navzájem

To, co se pak ve skutečnosti strhlo, ví jen dvojice obžalovaných. Oba tvrdí zcela něco jiného a vinu svalují jeden na druhého. Senior byl pak nalezen v kuchyni brutálně umlácený a uškrcený. To vše jen pro 250 korun, které měl doma, a láhev vodky.

Zatímco šestadvacetiletý Roland Makó tvrdí, že muže zabil osmačtyřicetiletý Vaďura, ten tvrdí úplný opak. „V tu chvíli se objevil Roland, srazil ho k zemi a vystříkal na něj pepřový sprej, který si vzal od Pospíšila. Já pak odtud odešel, protože takhle to nebylo domluvené. Vrátil jsem se do vozu,“ tvrdil dvanáctkrát trestaný Vaďura.

Makó však tvrdí, že útočníkem byl jeho společník, kterého měl dokonce vidět, jak muže bije baterkou. On sám prý jen do seniora žďuchl tak, že spadl na zem. „Libor mě pak poslal hledat peníze. A když jsem se vrátil na chodbu, dveře byly zamknuté a nikde nikdo. Tak jsem vešel do kuchyně. Starý pán tam ležel v krvi, přikrytý dekou,“ tvrdil zase Makó.

Na vycházkové holi, kterou byl senior bit, a baterce se však našly pachové stopy Vaďury. Ten tuto skutečnost vysvětlit neuměl.Jediné, na čem se oba shodli, je to, že iniciátorem akce byl Pospíšil. Makó tvrdí, že jej muž donutil krást, protože mu dlužil 2500 korun.To Pospíšil, také s bohatou trestní minulostí, odmítal. Prý fungoval jen jako řidič a netušil, co ti dva jdou do domku dělat.

Podle znalců jsou všichni tři muži necitliví, impulzivní a mají sklon k agresivnímu chování. Odborníci rovněž nevylučují, že by se v budoucnu mohli dopustit i dalšího trestného činu.Zatímco Makó a Vaďura mohou strávit ve vězení patnáct a více let, Pospíšilovi hrozí za loupež maximálně dvanáctiletý pobyt za mřížemi.Rozsudek si má trojice vyslechnout v září.

Připomeňte si

Starého muže brutálně umlátili

Klid obyvatel Mistřic a Starého Města narušily dvě vraždy, které se v těchto obcích v posledních několika dnech odehrály. Postupně vychází najevo podrobnosti o obou případech.

Více informací zde

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!