Takto vzpomínala sedmapadesátiletá Hana ze Zlína na pro ni nejhorší okamžiky svého života. Se svou zkušeností není bohužel sama. Přepadení, ať už loupežná, násilná, nebo jiná, se stále objevují ve statistikách zlínských krajských kriminalistů. Za letošní rok řešili policisté ve Zlínském kraji více než osmnáct loupežných přepadení. Dobrou zprávou je, že došlo k poklesu této trestné činnosti. Ve stejném období v loňském roce jich bylo totiž třiačtyřicet.

Oloupil ho 
o kopačky

Přesto k přepadením v našem kraji stále dochází. Jen za poslední týden jich museli policisté řešit hned několik. Při jednom z nich, minulou středu, musela čelit lupiči se zbraní v ruce výčepní v restauraci ve Valašské Polance.

„K výčepnímu pultu přistoupil muž držící v ruce pistoli a požadoval po obsluhující peníze slovy: „Dejte mi peníze, myslím to vážně nebo střelím!" popsal dramatickou situaci krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Na začátku srpna zase oloupil teprve patnáctiletého chlapce třiadvacetiletý mladík. Poškozeného chlapce nejprve fyzicky napadl.

„Nato mu řekl, ať mu ukáže, co má v batohu a kolik má u sebe peněz. Po peněžence s pár korunami muž zřejmě neprahl, proto vzal chlapci alespoň batoh 
s fotbalovým míčem a kopačkami. Ještě než odešel, pohrozil chlapci, že pokud o tom někomu řekne, tak mu zlomí vaz," popsala zase událost uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

„Objasněnost těchto trestných činů se pohybuje v rozmezí 50 až 60 procent," připomněl za krajskou policii mluvčí Jaroš. Podle něj meziroční pokles mimo jiné souvisí i s poklesem všech násilných trestných činů ve Zlínském kraji: zde se statistiky pohybují ve srovnávaném období letos v počtu 300 trestných činů, zatímco loni jich bylo ve stejném období 348.

I když policisté zaznamenávají úspěchy a pachatele přepadení zadrží, mnohdy si přepadení lidé odnášejí traumatické zážitky, a to často na celý život.

„Poškození při přepadení prožijí traumatický zážitek, se kterým se musí vyrovnávat i celý život. Musí vyhledat psychiatrickou a psychologickou pomoc," uvedl známý zlínský psychiatr a soudní znalec Pavel Konečný.

Podle něj se jedná o situace, kdy přepadení prožívají pocit ohrožení o svůj život a k tomu pocit bezmocnosti. Blízké okolí 
a rodina by je proto měly dle lékaře podpořit.

Psycholog připraví na výslech

„To, jak tento zážitek na poškozené zapůsobí a jak ovlivní jejich psychiku, také záleží na jejich psychické odolnosti a schopnosti čelit 
a zvládat psychickou zátěž. 
U některých přepadených se mohou začít projevovat psychické obtíže," připomenul Pavel Konečný.

Podle něj mnohdy musí poškození tyto okamžiky prožívat znovu, a to při vyšetřování této události. Policie proto musí dle Pavla Konečného postupovat citlivě a empaticky. Jeho slova potvrdila i policejní psycholožka Eva Otřísalová.

„V těchto případech je náš úkol připravit oběť na výslech," vysvětlila.

Znalec Pavel Konečný také připomněl, že 80–90 procent této trestné činnosti provádí pachatelé pod vlivem alkoholu a omamných látek. Podle něj jsou pachatelé těchto trestných činů osoby s narušenou osobností, které trpí disociální poruchou osobnosti, jež uspokojuje násilí páchané na lidech.

Za loupež jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody 
v rozmezí od dvou do deseti let. Pokud však při přepadení dojde k újmě na zdraví či škodě větší než půl milionu korun, trestní sazba činí pět až dvanáct let.

Co dělat, když vás přepadnou

 • Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení co dělat dál či přivolat pomoc.
 • Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku "počítá" třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany. Například obranný sprej, paralyzér, plynovou pistoli, osobní alarm, intenzivní svítilnu či speciální přístroj. Ale ani v tomto případě se nedá s určitostí předpokládat, jak si bude napadená osoba počínat, zda vůbec technický prostředek použije.
 • O to více je útočník překvapen, když se napadený, například senior, začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě, jsou v mnohem menším počtu případů napadány či přepadány.
 • • Při obraně byste se neměli bát toho, že pachateli „ublížíte". Bránit se můžete tím, že použijete sprej, můžete použít na obranu klíče, deštník, hřeben, palce do očí pachatele, kopu do rozkroku apod., případně naopak se přimkněte na pachatele a naznačte spolupráci, případný souhlas. Pak rychle využijte překvapení útočníka. Nečekané reakce mohou být i „úsměvné", místo očekávaného volání o pomoc můžete využít účinné zvolání „Hoří", „Hurá" apod., kterým pachatele určitě překvapíte.
 • Pokud je čas a příležitost a máte na to odvahu, vystupte z anonymity 
a mluvte s útočníkem.
 • Nikdy mu nevyhrožujte, že jeho jednání oznámíte na policii.
 • Pokud se rozhodnete pro fyzickou obranu, jednejte rozhodně a razantně, aby útočník upustil od svého jednání a vy jste se mohli vzdálit.
 • K obraně můžete použít různé předměty (deštník, klíče, sprej
a jiné předměty)
 • Nutná obrana proti útočníkovi je zákonem dovolena (Odvrací-li oběť přímo hrozící nebo trvající útok, je oprávněna se bránit a způsobit pachateli například i zranění. Je-li útok opravdu nebezpečný, může oběť útočníka i usmrtit. Obrana však nesmí být zcela zřejmě nepřiměřená způsobu útoku).
 • Pokud se již stanete obětí násilí, postupujte takto: vyhledejte lékařské ošetření a neprodleně informujte Policii ČR.
 • Pokud se budete chtít převléct, umýt – počkejte s tím až do doby, než vás lékař prohlédne (došlo by ke zničení důkazů). Zdroj: PČR