„Vůbec nás nenapadlo, že od maďarské vlády bychom nakoupili materiál, který by byl problémový," uvedl majitel firmy.

Podle Strnada Excalibur Army obchoduje s Maďarskem 15 až 20 let.

„Kupovali jsme tam techniku i munici. Tohle byla další příležitost," připomněl Strnad nákup asi 7000 tun materiálu za 23 milionů korun z roku 2008.

Součástí balíku byly i miny typu MON-100 a MON-200, které obžaloba považuje za zakázané. Strnad uvedl, že o tyto miny společnosti nešlo, neboť nebyly prodejné. Ale byly podle něj součástí balíku, který firma musela odebrat celý.

„Zajímala nás munice do tanků a dělostřeleckých systémů a miny do minometů. Vůbec nás nenapadlo, že od maďarské vlády bychom nakoupili materiál, který by byl problémový. I z Maďarska jsme ujišťováni, že miny nejsou zakázané," řekl Strnad. Podle něj Excalibur Army s policií spolupracovala.

„Udělali jsme maximum pro to, aby se to k soudu nedostalo. Je mi líto, že případ došel až sem," dodal Strnad.

Excalibur Army patří do jeho holdingu Czechoslovak Group, který se dříve jmenoval Excalibur Group. Portfolio českých a slovenských firem zahrnuje vojenská, speciální a terénní nákladní vozidla, zbraně, munici, další strojírenské výrobky a silniční dopravní služby.

Czechoslovak Group je propojena i s kopřivnickou automobilkou Tatra Trucks, kterou Strnad spoluvlastní, a letos koupila automobilku Avia i většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která vyrábí hodinky Prim.

Podle obžaloby Real Trade Praha (obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army) koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle státního zástupce Lea Foltýna jde o protipěchotní miny zakázané právními normami ČR i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.

Zmocněnec Excalibur Army Čírtek ale uvedl, že Ottawská úmluva nezakazuje protipěchotní miny, ale miny, které explodují přítomností, blízkostí či kontaktem osoby. Čírtek včera předložil komentář Oxfordské univerzity k mezinárodnímu právu, který tato slova potvrzuje. Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem.

Obžalobě čelí předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, dřívější prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda představenstva Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a bývalý skladník Excalibur Army ve Vrběticích, nyní starosta obce Bohuslavice nad Vláří František Machuča.

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí, miny byly nalezeny při kontrole až v prosinci roku 2014.