Devatenáctiletého mladíka letos 15. března ve spánku nejprve napadl sekerou a pak ho ještě bodl nožem do břicha. Vážně zraněný mladý muž po incidentu vyskočil z okna a na hlavní cestě si stopl řidiče kamionu. Ten mu zavolal pomoc.

Obžalovaný muž včera při projednávání tvrdil, že neví, co ho to popadlo. Syna napadl jen den po svých třiapadesátých narozeninách.

„Přišel jsem domů opilý. Měl jsem depresi, protože jsme se pohádali s manželkou. Vrátila se z Itálie, kde sbírala jablka, a já byl přesvědčený, že mi tam byla nevěrná. Chtěla ode mě odejít a já se s tím nemohl smířit,“ začal vyprávění obžalovaný.

V ten den šel k ránu do sklepa, kde měl láhve s alkoholem. Tam mu do očí padla sekyra. „Pak už nic nevím. Vzpamatoval jsem se, až když na mě syn křičel, co to dělám. Z čela mu kapala krev. Chtěl jsem, aby mě zabil, ale v tom šoku jsem na něj zaútočil já. Hrozně mě to mrzí,“ řekl otec. Tvrdí však, že nůž v ruce neměl. „Podle mě se od břicha mohl bodnout sám nebo upadnout na větev, když skákal z toho okna,“ bránil se muž.

Poté, co jeho syn utekl z domu, si vzal žiletky a pořezal se na rukou i krku. V tratolišti krve jej pak našel policista, který přišel do domu pro doklady zraněného mladíka. Napajedlan tvrdí, že se pokusil zabít ještě den před tím, než napadl syna. „Zkoušel jsem se otrávit plynem, ale došla mi bomba,“ konstatoval muž před soudem.

Napadený syn včera odmítl u soudu vypovídat. Soudce Radomír Koudela proto četl výpověď z přípravného řízení. „Mamka s taťkou neměli hezký vztah. Byl na ni agresivní. Slovně i fyzicky. Před několika lety jí zlomil žebra a my od něj odešli. Vrátili jsme se, až podstoupil protialkoholní léčbu. Pak asi tři roky nepil, ale loni začal znovu. Do toho ještě bral nějaké prášky. Občas říkal, že ho nebaví žít. Mamce taky vyhrožoval, že ji zabije. Nakonec od něj odešla. Proč, to mi ale neřekla, Já jezdím s kamionem i na několik dnů pryč,“ uvedl mladík.

V tu noc před tím, než jej otec napadl, přišel od kamaráda, u něhož byl na čaji. „Ucítil jsem v domě plyn. Táta doma nebyl, tak jsem šel spát. Ráno mě vzbudil, když mi odtahoval v pokoji rolety. Občas si tak za mnou chodíval popovídat. Nepřišlo mi to divné. Měl jsem proto zavřené oči a jen se ho zeptal, co dělal s plynem. Když mi neodpovídal, otevřel jsem je a najednou jsem viděl, jak se nade mnou něčím rozmáchl. Schoval jsem se pod peřinu a snažil se dostat z postele. Kopl jsem ho a utíkal pryč,“ popisoval mladík.

Otec prý na něj řval, ať ho taky uhodí. „Na schodech mě dohonil a mně se podařilo vzít mu tu sekeru. Nevěděl jsem, co s ní, tak jsem ji vyhodil z okna koupelny. Jak jsem se vracel, najednou se rozmáchl a bodl mě nožem do břicha,“ vypovídal muž na policii. Pak se zamkl v koupelně a oknem vyskočil ven na ulici. Jen v trenýrkách se snažil u hlavní cesty stopnout auto. „Nikdo nechtěl zastavit. Až po nějaké době kamion. Řekl jsem řidiči, co se stalo a on mi zavolal sanitku,“ dokončil své vyprávění.

Stejně tak odmítla vypovídat i nyní už ex-manželka obžalovaného Napajedlana. V přípravném řízení ale potvrdila, že byl její muž hodně, až abnormálně žárlivý. Několikrát ji prý zbil. Svou první manželku podle její výpovědi dokonce shodil ze schodů a jednou jí držel žhavou žehličku u obličeje.

Podle psychologů je skutečně obžalovaný chorobně žárlivý a v kombinaci s alkoholem se u něj stupňuje impulzivnost a agresivita. Odborníci z oboru lékařství navíc vyloučili, že by si mladík ránu v břiše způsobil sám nebo dokonce klackem.

Státní zástupce Leo Foltýn muže označil za slabocha, který své problémy řeší násilím. „Nebojí se ani vztáhnout ruku na ženu. To přeci žádný chlap nemůže udělat. Jeho jednání vnímám jako alibistické a provokativní. Nevěřím tomu, že neví, co se stalo. Prostě si to podle mě nechce jen pamatovat,“ podotkl v závěrečné řeči. Soudu pak navrhl, aby obžalovaného potrestal alespoň jedenáctiletým vězením. Obhajoba naopak navrhovala nejnižší možný trest, a to deset let. Soudce nakonec zvolil střední cestu, a to deset a půl roku.

Rozsudek ještě není pravomocný. Obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Mohou se tak odvolat k Vrchnímu soudu do Olomouce.