Neštěstí se stalo dva dny před Štědrým dnem. Oběma psům se tehdy podařilo utéct z oplocené zahrady. „Původně jsme si mysleli, že dcera zapomněla zavřít branku. Jenomže později jsem přišel na to, že utekli dírou v plotě. Tu si k nám prokousal sousedův lovecký pes, který přes můj pozemek utíkal majiteli často i několikrát do měsíce. Teď jsem zahradu obehnal silným oplocením, které už by prokousat neměl,“ vysvětlil padesátiletý podnikatel.

Po obou psech tehdy pátrala pak celá rodina několik hodin. Ani Zidan a ani Agi nereagovali na pískání a ani volání. Přitom oba podle pana Kutry byli prý perfektně vycvičení a poslouchali na slovo. Druhý den se šel pan Kutra podívat k lesu, kam s oběma psy běžně chodíval na procházku. A tam se mu naskytl pohled, na který už asi nikdy jen tak nezapomene. V příkopu ležela Agi. Měla prostřelenou nohu. Za ní se táhly asi půlkilometrové stopy od toho, jak se plazila. Zidana pak objevil o něco později u potoka. I když byl ještě teplý, pomoci mu nebylo.Umíral tam několik hodin a doplazil se k vodě, aby se napil. Měl prostřelenou hruď.

Agi skončila u zvěrolékaře, který jí udělal náročnou operaci. Fenka totiž měla kus ustřelené nohy, kterou se lékaři podařilo nahradit kostním štěpem. Další dny doslova bojovala jak o záchranu končetiny, tak i o holý život.

Po sedmi týdnech to vypadá, že alespoň část smutného příběhu bude mít přece jen veselejší závěr. Agi to zvládla. „V noze má pořád šrouby, ale teď už víme, že o ni nepřijde. A v žádném případě ji nenecháme utratit. Po tom, co si prožila, si to nezaslouží,“ podotkl Radim Kutra. Fenku čeká ještě příští týden důležitý rentgen, který ukáže, zda se kostní štěp dobře uchytil, a kdy jí bude moc zvěrolékař vytáhnout šrouby ven. „Pak jí čeká rehabilitace a ukáže se, nakolik bude kulhat. Už teď je jasné, že chovná fena z ní už nebude. Na výstavách se hodnotí nejenom pohyb psa, ale zkoumají se i jejich rentgeny,“ vysvětlil podnikatel.

Z feny je teď mazel

Nepříjemný zážitek se však prý podepsal na povaze fenky. „Už není tak ostražitá a bojovná jak bývala. To se z ní vytratilo. To, zda někdy ještě bude tím hlídacím psem, kterého jsem vychoval, to opravdu nevím,“ pokrčil rameny podnikatel. Z Agi je teď doslova domácí mazlíček. „Je to prostě takové naše mimino, od kterého si nedovolíme takřka ani na jediný den odejít,“ pousmál se Radim Kutra a láskyplně fenku škrabal za oušky.

Ta, i když jí zraněná noha prý stále bolí, svého pána nezapomíná velmi vřele uvítat. Ona sama se prý po Zidanovi dlouho sháněla. „Byla to nerozlučná dvojka. Byl pro ni otcem. Takže když jsme ji pustili ven, první, co udělala, bylo, že klopýtala ke kotci a sháněla se po něm a tesknila,“ vyprávěl ještě pan Kutra.

A co je s pachatelem a jak vypadá pátrání po něm? Informace o tom, jak probíhá vyšetřování, se zatím od policie nepodařilo sehnat. Pan Kutra je ale přesvědčený o tom, že zatím stojí někdo z myslivců. A to i podle stop, které na místě činu byly. A to otisky loveckých gumových holin, vyježděné stopy od terénního auta a střela, která pocházela z lovecké zbraně. „Dokonce už i mám tip, kdo to byl, ale zatím bohužel nemám dostatek důkazů. Ale rozhodně to tak nenechám. Ten člověk by měl být potrestaný a pokud to policie nevyšetří,tak alespoň morálně,“ podotkl ještě podnikatel.