Nejčastěji mizí bicykly v ceně nad pět tisíc korun a víc. Vypátrat je je téměř nemožné

Měsíčně v průměru zmizí ve Zlínském kraji pětasedmdesát kol různých hodnot. Těch, jejichž cena se pohybuje nad pět tisíc korun, se letos za první půlrok v kraji ztratila stovka. Přitom se nejčastěji kradou kola na Uherskohradišťsku. Jenom za měsíc a půl zde policisté šetřili více než čtyři desítky krádeží bicyklů. „Kola se nejčastěji kradou ze sklepů, z koláren a ze stojanů,“ vyjmenoval mluvčí zlínské policie Josef Havela.

Policisté připouštějí, že některé krádeže jsou dokonce i na zakázku. Ze stejných důvodů tak možná zmizelo v červnu kolo devatenáctiletému mladíkovi ze Zlína. Ze sklepa mu někdo ukradl speciální jízdní kolo sestavené na míru. Jeho hodnota se pohybovala kolem sta tisíc korun.

„Jejich dohledání bývá bohužel těžké. Často mizí za hranicemi krajů a dokonce i republiky. Pachatelé je rovněž přestříkají nebo jim vymění určité komponenty tak, aby je původní majitel nepoznal,“ doplnil dále mluvčí.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!

Takovou zkušenost má za sebou i Vladimír Matyáš z Uherského Hradiště.

„Před pár lety mi někdo ukradl kolo. Pak jsem jej viděl u jednoho člověka, který bydlí nedaleko od nás. Bylo samozřejmě přestříkané. Ale už jsem mu to nebyl schopný dokázat. Žádné doklady jsem od něj neměl,“ svěřil se se svou zkušeností dvaadvacetiletý mladík.

Většina policistů v kraji nabízí službu registrace, kdy je kolo u strážníků na základě výrobního čísla zaevidováno a jeho majitel obdrží kartičku s nálepkou. I to pomáhá po případné krádeži k jeho vyhledání. Novinkou je i jejich čipování. Tato možnost však ve Zlínském kraji zatím není.

Majitelé těchto luxusních bicyklů si je zase mohou pojistit. „Pojišťovna může uhradit škodu jen v tom případě, že jste měl kolo řádně zajištěné. Pokud majitel má možnost, měl by si takto zamčené kolo vyfotografovat třeba mobilním telefonem,“ radí mluvčí jedné z pojišťoven Dagmar Koutská.