Kde se už druhý týden ukrývá muž, který o pančování alkoholu metanolem a příčinách smrti třicítky lidí po celé republice ví zřejmě velmi mnoho? Žije ještě? A pomohla kriminalistům svědecká výpověď, že byl člověk hledaný po celé Evropě a čelící obvinění hned z několika trestných činů minulý týden viděn na čerpací stanici v Horním Lapači u Holešova?

To jsou otázky, které chtějí mít lidé sledující kauzu s pančovaným alkoholem zodpovězeny.

„Pokud nechceme mařit vyšetřování, tyto otázky musí zůstat bez odpovědí. Po panu Sedlaříkovi se stále pátrá," sdělil Deníku Roman Kafka, zlínský státní zástupce, který případ dozoruje.

Stejně tak kriminalisté ani státní zástupce nechtějí prozradit, zda jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga poté, co soud rozhodl o jeho propuštění z vazby, teď s policií spolupracuje. Před měsícem, když se v lahvích s etiketami jeho podniku našlo smrtelné množství metanolu, totiž právě on nabídl milionovou odměnu tomu, kdo pomůže dopadnout viníka. Tedy toho či ty, kdo poškodili dobré jméno chvalčovské likérky.

Stejně tak není zatím jasné, kolik lidí se na pančování metanolem podílelo, na kolik peněz si tím přišli a kde prostředky skončily.

Na případ je nyní podle Kaf- ky uvaleno embargo. „Do čtrnácti dnů bude brífink, na kterém se veřejnost dozví, jak se vyšetřování vyvíjí," řekl státní zástupce.

Policie alespoň zveřejňuje počty obětí, obviněných i těch, co jsou ve vazbě.

„K dnešnímu dni je v kauze Metyl obviněno celkem 54 lidí, pětadvacet jich je ve vazbě. Vyslechnuty byly desítky lidí a stále v této činnosti pokračujeme," sdělila Deníku mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Od září zemřelo na otravu metylalkoholem už třicet lidí. Naposledy v pátek podlehl otravě šestašedesátiletý muž z Brna poté, co pil Tuzemák koupený na parkovišti.

Ministerstvo zdravotnictví proto na svých stránkách zveřejnilo etikety lihovin, před kterými ministr varuje a rozhodně je nedoporučuje ke konzumaci. „Nejde o lihoviny samé či jejich výrobce, ale o etikety, které mohly být zneužity, což zákazník nepozná," podotkla Zatloukalová.

Mezi nebezpečnými značkami je Tuzemák, Lašský Tuzemák, Originál Tuzemák, ale také například čtyři druhy vodky, Meruňka, Albánská borovička nebo Wodka Frederic.

stalo se

8. října - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila neregistrovaný sklad ve zlínské lokalitě Rybníky a v něm 56 360 litrů neoznačených lihovin určených k distribuci.

16. října - SZPI oznámila, že vzorky alkoholu z nelegálního skladu firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak, obsahují 50 % metanolu a po jejich požití by mohly zemřít tisíce lidí.

17. října - Kriminalisté zadrželi jednatele chvalčovské Likérky Drak Pavla Čanigu. Po majiteli skladu firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi z Fryštáku vyhlásili patrání po celé Evropě. Sedlařík byl naposledy viděný u čerpací stanice v Horním Lapači nedaleko Holešova.

18. října - SZPI zakázala prodávat a konzumovat letos distribuovaný Tuzemák pocházející z výroby Likérky Drak.

Celní správa odvezla ze zlínského skladu Verdany závadný alkohol.

19. října - Krajský soud ve Zlíně rozhodl, že Čanigu propustí z vazby. Zůstává ale obviněný z ohrožování zdraví závadnými potravinami, za což mu hrozí až osmileté vězení. SZPI zakázala prodej a konzumaci Originál vodky jemné z Likérky Drak.

23. října - Policie stále pátrá po Sedlaříkovi, který je podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

JITKA VOGLOVÁ