Skyba se podobného činu navíc nedopustil poprvé. Před třemi lety zase na zlínském vlakovém nádraží napadl se svými kamarády studenta ze Srí Lanky. Podle policie to bylo z rasových důvodů.

Oběť ležela v tratolišti krve

V podvečer 16. dubna se na městskou policii obrátili lidé, s tím, že u supermarketu napadl mladý muž staršího pána. Toho měl kopat do hlavy tak silně, až muž nakonec zůstal ležet v tratolišti krve. Když strážníci dorazili na místo, útočníka tam už nenašli, protože utekl. Zraněnému muži tak poskytli první pomoc a přivolali mu sanitku.

Asi za hodinu poté, co se vrátili na služebnu, za nimi přišla dvojice dívek, které aktéra potyčky potkala u místní základní školy, a vyfotila jej na mobil. Tam jej také hlídka dostihla a zadržela. V dechu měl téměř tři promile. Tím útočníkem byl právě dvacetiletý Tomáš Skyba.

Napadený muž tvrdí, že neví, proč jej mladík napadl. „Byl jsem s kamarádem na pivě. U stolu seděla skupina kluků a dělala bordel. Tak jsem jim dal pětistovku, aby se uklidnili. Chvilku jsem s nimi seděl a pak už nevím nic. Probral jsem se až na úrazovce. Asi mi dali něco do piva, protože takový výpadek jsem ještě nezažil,“ tvrdil napadený Zlíňan.

Napřed tvrdil,že nic neudělal

Skyba zpočátku odmítl u soudu vypovídat. „Čin jsem nespáchal,“ prohlásil nejprve. Asi po hodině ale zcela obrátil a doznal se. Jeho agresivní útok totiž viděla řada svědků. „Vybírali jsme si jídlo, když jsem uviděl, jak někdo srazil muže k zemi a pak ho kopal do hlavy, několikrát mu na ni dupl a ještě ho bouchal deštníkem. Šel jsem proto na městskou policii,“ uvedl jeden ze svědků.

Podobně popisovala potyčku i jedna z dívek, která čin viděla. „Já útočníka neznala, ale pamatovala jsem si ho. A když jsem došla k domu, kde bydlí kamarádky, tak tam přišel. Proto jsem si ho vyfotila na mobil a šla to ukázat strážníkům,“ vysvětlovala mladá dívka. Za tuto odvahu pak od soudce Radomíra Koudely sklidila pochvalu a poděkování.

Po této výpovědi Tomáš Skyba vstal a doznal se. Prý to udělal jen proto, aby bránil svého otce. „Ten muž byl totiž hodně opilý a všechny tam kolem sebe obtěžoval. Můj otec vstal a společně s číšníkem ho vyhodili ven. A při tom otci nadával a hrozil mu, že na něj pošle Ukrajince. Měl jsem strach o rodinu. A alkohol udělal své. Lituji toho a chci se omluvit,“ řekl mladík. Jeho verzi pak potvrdil i Skybův otec.

Poslední šance od soudu

Přestože mladíkovi hrozilo až dvanáctileté vězení, nakonec odešel jen s podmínkou. Podle soudce je ale toto poslední varování. „Pokud se někdy znovu dostanete do potyčky se zákonem, soud už bude nekompromisní,“ upozornil ho Koudela. Skyba má totiž už nejeden vroubek. Za napadení studenta ze Srí Lanky dostal podmínku. Tehdy mu bylo jenom sedmnáct let. Skyba byl podle všeho také aktivním členem krajně pravicové strany. Policie ho zadržela v Praze na demonstraci Dělnické strany.

Mimo to jej policie chytila v opilosti řídit auto a před několik týdny jej strážníci zase načapali, jak opilý láme zaparkovaným autům zrcátka.

Podle lékařů má Skyba počínající závislost na alkoholu. Mladík se podle svých slov už snaží léčit. „Občas mi to ujelo, ale snažím se,“ tvrdil Zlíňan. Soud mu ale pro jistotu protialkoholní léčbu nařídil.

Rozsudek je pravomocný. Skyba svůj trest přijal.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.