Jenže v každém příslovečném stádu bílých oveček, jak se říká, se najde sem tam i ta černá. V tomto případě ženy, které se díky svým činům zapisují do ročních statistik trestné činnosti.

Nekorunovaná královna výtržnice 
je za mřížemi

Mezi ty nejznámější v našem kraji, i když trestnou činností mezi ty mírnější, patří zlínská výtržnice Olina, která je ve Zlíně proslavená svými striptýzovými kreacemi na veřejnosti. Často pod vlivem alkoholu obtěžovala a napadala náhodné kolemjdoucí hlavně v centru města, ale také strážníky městské policie i policisty a prodavačky v obchodech. „Čau, vole," a rána pěstí do zad, to byla například zkušenost prodavačky z prodejny potravin ze zlínského Prioru s věčně opilou ženou.

„Je mi paní Oliny líto. Velice moc. Ale když ona si nedá říct. Co se dá dělat, komu není rady, tomu není pomoci," povzdechla si další z prodavaček potravin z obchodního domu.

Známá zlínská výtržnice Oldřiška Golhová

Nejznámější zlínská výtržnice. Proslula zejména svými opileckými výstupy na veřejnosti a napadáním lidí, což jí také již dříve vyneslo pobyt za mřížemi. Foto: Deník/archiv

Pohár trpělivosti s ní však přetekl a nepoučitelná Oldřiška tak skončila na dlouhých 38 měsíců za mřížemi.

„Takové jednání je neslušné a zákony postižitelné," řekl loni v srpnu soudce po vynesení rozsudku. Jak také dodal, chování obviněné bylo důsledkem nezřízené konzumace alkoholu. „Společnost bude chráněna před vašimi výtržnostmi," uzavřel loni v létě soudce Okresního soudu ve Zlíně.

Na konci letošního února Oldřiška Golhová pak neuspěla s odvoláním o propuštění z vazby a od soudu putovala rovnu za mříže. Snad tak dlouhá doba bez alkoholu a špatných kamarádů pomůže „Olině" začít znovu tak, aby se do vězení už nikdy nedostala.

Vychovatelka měla děti chránit, 
přitom je týrala

Naopak žena, která by si pobyt za mřížemi asi více zasloužila, vyvázla s podmínkou. Její otřesný případ projednával krajský soud v loňském roce.

Byl to případ týrání malých dětí touto ženou v dětském centru ve Zlíně na Burešově. Děti ve věku od tří do sedmi let od ní musely čelit během čtyř týdnů až sto padesáti útokům. Děti týrala fyzicky i psychicky. Házela s nimi, tahala je za vlasy a uši a nešetrně s nimi zacházela. Bila děti po těle, zadečku i bříšku. A nejméně jedno dítě zavírala do temné místnosti. Děti se jí bály a po čase se svěřily ostatním vychovatelkám.

„Jejich reakce na vychovatelku byly neadekvátní," uvedl tenkrát při vyšetřování bývalý ředitel dětského centra Jiří Sýkora. Policie proto do objektu tajně namontovala kamerový systém, který prokázal, jak vychovatelka s dětmi zachází. Žena tak stanula před soudem.

Tam jí byla za její chování vyměřena dvouapůlletá podmínka. Přitom jí hrozilo až osmileté vězení. K dětem se dnes jejich trýznitelka už nedostane.

„Nepříjemné zážitky neumíme vygumovat, ale můžeme je postupně překrýt zážitky hezkými. A to, že to funguje, je vidět i na dětech v našem dětském centru," řekla současná ředitelka centra Ivana Kudelová.

Všechny ženy nejsou stejné, míní krimi redaktorka Deníku Jana Zavadilová

Uvedené případy hovoří jasně: Všechny ženy nejsou stejné. Jsou vzorné matky, jsou pracovité, vzdělané a bez nich by byl život smutný.

Jsou i ženy, které se dostaly do situace, v níž páchaly trestnou činnost. Proto jim k Mezinárodnímu dni žen přeji, aby v životě nečelily situaci a nedostaly se do ní, kdy by musely, chtěly nebo je napadlo konat trestnou činnost.