Pokud soud uzná údajného vraha vinným, hrozí mu 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest. Muž vinu odmítá, momentálně je ve vazební věznici.

Obviněný podle Kafky během přípravného řízení opakovaně měnil výpovědi. „Po zadržení se doznal ke spáchání trestného činu vraždy. V procesním postavení obviněného ale buď odmítl vypovídat či v dalších výpovědích vinu odmítl. Byl však například nucen přiznat, že v bytě zavražděného byl, ale pouze zde prý odcizil jednu věc. Popírá ale, že by vraždil," uvedl Kafka.

Obviněný byl podle něj zaměstnancem zavražděného podnikatele, pro kterého pracoval jako ochranka a řidič. V minulosti byl opakovaně trestán pro násilnou trestnou činnost. Motivem k vraždě byly podle státního zástupce osobní rozpory s obětí a částečně i snaha přilepšit si. Zavražděný podnikal v pohostinství a byl i spolumajitelem společnosti provozující výherní automaty.

Pachatel ubodal devětadvacetiletého podnikatele na podzim 2005 v jeho novém bytě, kde spal první noc. Podle Kafky o tom věděl jen malý počet lidí, proto byl nízký i počet podezřelých. Muž byl podle státního zástupce zavražděn mimořádně surovým způsobem. Měl roztříštěnou hlavu a byl ubodán zhruba třemi desítkami ran. Z bytu poté vrah odnesl peníze i různé věci.

Policie tehdy asi po roce vyšetřování případ kvůli nedostatku důkazů odložila. Kriminalisté se začali vraždou znovu zabývat loni v listopadu, kdy zjistili nové poznatky, které by mohly vraha odhalit. Podle Kafky k tomu přispěla pečlivá analytická práce, rozbor dřívějších výpovědí i nové svědecké výpovědi. Případ je posuzován podle starého trestního zákona, který platil do konce roku 2009.

Na dopadení údajného pachatele se podílel i speciální policejní tým Tempus, který vznikl loni na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité případy uzavřené bez úspěchu. Jde o druhý úspěch tohoto týmu. Prvním bylo objasnění pražské vraždy z listopadu 1993. Policie z ní loni krátce předtím, než by byla promlčena, obvinila čtyři muže. Soud je ale nevzal do vazby.