Osmatřicetiletý muž z Moravskoslezského a jeho čtyřiadvacetiletá družka z Libereckého kraje, zatím podle police ve 256 případech zažádali o vyplacení tohoto příspěvku.

Při žádostech používali identifikační údaje firem napříč celou Českou republikou.

„Šlo o trestný čin podvodu, který obsahoval 256 útoků. To znamená, že byla odhalena identita 256 subjektů (firem po celé republice, z tohoto počtu byly podle policie provedeny jen tři podvody ve ZLK pozn. red.),“ uvedl vedoucí odboru hospodářské kriminality PČR ZLK František Urbánek.

Podle něj kriminalisté zjistili, že tímto měla stíhaná dvojice připravit stát o 700 tisíc korun. Částku doslova pak měli muž se ženou prosázet. Škoda, kterou však zadržená dvojice mohla způsobit, dosahovala daleko výš.

„V rámci pokusu jsme zjistili, že mohlo dojít ke škodě až 10 milionů korun. Díky spolupráci s finanční správou, finančně analytického úřadu a policie se nám však podařilo tuto částku nevyplatit,“ zdůraznil František Urbánek.

Dvojici policisté zadrželi v úterý v brzkých ranních hodinách v rodinném domku v okrese Jablonec nad Nisou. Při domovní prohlídce zajistili elektronické přístroje a listinné materiály, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny byly posílány na finanční správu.

Podle kriminalistů je dvojice ohrožena trestní sazbou 5-10 let, přitěžující okolností pro ně může být i to, pokud jim bude prokázáno, že se této trestné činnosti dopustili v době vyhlášeného stavu nouze.

Na muže byla ve čtvrtek uvalena vazba, žena se přiznala a s policií spolupracuje, je tedy stíhána na svobodě. Oba ještě nebyli v minulosti trestáni.

Jak přesně probíhaly tyto podvody nechtějí policisté ani pracovníci finančního úřadu a finanční správy prozradit, a to z důvodu, aby neposkytli dalším případným nepoctivcům návod jak na to.

„Díky prověřování a šetření finanční správy, přicházeli podnikatelé na to, že došlo ke zneužití jejich firem pro tuto trestnou činnost. To znamená, že ti, kteří si vůbec nežádali, najednou zjistili, že jejich jménem bylo o výplatu kompenzačních bonusů požádáno,“ uvedl František Urbánek.

Jak vyplynulo z informací policie a finanční správy, použili pachatelé 87 emailových adres a 30 bankovních účtů. A i když se v našem kraji jednalo „jen“ o tři podvody z uvedených 256, přesto neunikly pozornosti úředníků z finanční správy.

„Došlo k podezření, zda osoba která žádost podávala, je opravdu ta skutečná osoba, uvedl Karel Skoumal za Finanční úřad pro Zlínský kraj.

„Proto jsme předali trestní oznámení Policii ZLK,“ doplnil.

Podle něj brali pachatelé údaje firem z veřejně dostupných zdrojů, například z rejstříku ARES.

Rychlost, s jakou orgány činné v trestím řízení v našem kraji na případu pracovali, vyzdvihl náměstek krajského ředitele Jindřich Kučera.

„I když byly kompenzační bonusy vyplaceny na konci dubna, přesto se nám již tuto trestnou činnost podařilo rozkrýt, šlo o velice krátkou dobu,“ informoval na páteční tiskové konferenci.

Podle něj šlo o vynikající spolupráci jak kriminalistů z odboru hospodářské kriminality, krajských analytiků tak i finanční správy.