Sedmapadesátiletý muž pak o tři týdny na následky vážného poranění mozku zemřel v nemocnici. Strapina však jakoukoliv vinu popírá.

Sedmapadesátiletý muž měl jít večer 24. února ke svému kamarádovi. Odtud pak ještě zašel do hospody. Co se dělo cestou zpět mezi půl druhou a tři čtvrtě na pět ráno, to už ví jen pachatel. Silně podchlazeného muže totiž objevili nad ránem ve dvanáctistupňovém mrazu před domem jeho známí.

„Utrpěl zlomeniny lebeční kosti, těžký otok mozku a krvácení do mozku. Sanitka jej odvezla do nemocnice,“ přiblížil státní zástupce Roman Kafka. Muž měl ten večer s sebou několik tisíc korun. Ty se mu z peněženky ztratily. V místním potoku se pak našla pálená cihla, kterou někdo muže uhodil.

Zraněný se údajně nakonec v nemocnici své rodině svěřil, že jej přepadl jeho synovec Zdeněk Strapina.

Pak jej doktoři uvedli do umělého spánku, z něhož se už neprobral. Zemřel 16. března. „Neudělal jsem to,“ hájil se včera u soudu obžalovaný. Se strýcem se prý delší čas ani neviděli.

„V ten večer, kdy se mu to stalo, jsem šel do jedné hospody. Ale do jiné, než ve které měl být on. Můj známý slavil padesát, tak jsme si dali pivo. Pak jsem byl doma, díval se na televizi a šel spát. Vzbudil jsem se kolem šesté ráno a jel do práce. Až policie mi řekla, co se stalo,“ popsal celý svůj den Strapina.

Sám prý neměl jediný důvod, proč by svého strýce napadl. „Vztahy jsme měli dobré. Jediný konflikt jsme měli, když jsem mu na Štědrý den vyčetl, že se nestará o svou matku. Nic víc. Mám podezření, kdo to udělal, ale to tady teď neřeknu,“ naznačil senátu muž.

Při zajišťování stop však policie objevila na cihle, kterou byl muž zraněný, pachovou stopu, která ukázala právě na Strapinu. Ta se rovněž našla i na peněžence, která ležela na zemi kousek od muže „Na cihlu se mohla dostat jakkoliv. Hodně jsem strýcovi pomáhal kolem domu,“ vysvětloval muž. A jak se dostala na peněženku, to nevím,“ vysvětloval dále Strapina.

Na nesrovnalost v jeho výpovědi však ukazuje fakt, že pachová stopa se udrží jen několik málo dnů a muž se přitom se svým strýcem delší čas neviděl. To už však obžalovaný vysvětlit neuměl. Dokonce odmítl i detektor lži.

Zraněný však v nemocnici své rodině potvrdil, že jej napadl právě jeho synovec. „Když jsme za ním přišli, měl zavřené oči. Když jsem ho oslovila, otevřel je a podíval se na nás. Ptali jsme se ho, jestli ví, kdo mu to udělal. Kýval hlavou. Nemohl mluvit. Ptali jsme se ho, jestli to byl někdo z Hradčovic. Opět kýval, že ano. Nejsme odtud, tak jsme se ptali, jestli ho známe. Znovu kýval, že ano. Začali jsme se vyptávat na různé známe a ve chvíli, kdy jsem řekli jméno Zdeněk Strapina, tak pokýval a rozplakal se,“ vypovídala u soudu dcera zemřelého.

V první chvíli prý tomu nikdo nemohl uvěřit, a tak se svého otce ptala ještě asi dvakrát. Na oboje pokynul souhlasně hlavou. „Pak přišla sestra, abychom odešli, že je silně rozrušený. Viděla jsem na přístroji, že se mu hrozně zvedl tlak,“ dodala žena. Obdobně vypověděl i její bratr a manželka zemřelého.

Všichni byli to přesvědčení, že muž věděl, o čem mluví, a že by jen tak svého synovce neudal. „Dělal mu takřka otce. Měl ho hrozné rád, i když se k němu poslední dobou choval dost nehezky, až vulgárně,“ vypověděla dále manželka. Strapina prý několikrát v noci strýci volal nebo mu psal sms.

Z jakého důvodu by však uchýlil k tak brutálnímu činu nevěděla. „Manžel byl hrozně pro rodinu, takže pokud měli problémy, tak mi je nechtěl říkat. Dost ho to bolelo,“ vysvětlovala dál manželka zemřelého. Zda mohl být motivem nějaký osobní spor mezi muži nebo majetkový prospěch, to nikdo ze svědků netušil. Stejně tak ani není jasné, kolik měl ten večer u sebe zemřelý peněz. Jeho soused, u něhož se večer stavoval tvrdil, že to mohlo být i víc než pět tisíc korun.