Oba muže soud v pondělí 20. dubna uznal vinnými hned ze dvou trestných činů, a to z úvěrového podvodu a padělání a pozměňování veřejné listiny.

Před pěti lety totiž podvodem získali od rakouské banky půjčku v přepočtu pět a půl milionu korun na základě předložení falešného výpisu z katastru nemovitosti.

Podle Pavla Šenka ale měli od počátku čisté úmysly. Za podvod prý může jejich třetí známý. „Firmu založil Zapletal. Koupili jsme pak budovu pivovaru a chtěli z něj udělat i diskotéku. Půjčkou jsme chtěli vymazat zástavy,“ tvrdil na počátku projednávání dvaačtyřicetiletý Šenk.

S třetím společníkem se Šenk seznámil ve vězení. Muž měl kontaktovat zástupce rakouské Erste Bank. Když s bankou uzavřeli smlouvu, jel pro peníze do Rakouska jen on se Zapletalem, protože Šenk byl po operaci. Peníze prý ale už neviděli. Zmizel s nimi onen známý.

Zapletal, který od počátku nevypovídal ani na policii, se včera rozhodl poprvé promluvit. Vypověděl takřka shodně jako Šenk vše, jak to bylo s vyřizováním půjčky. Když se ho pak začala ptát soudkyně Iveta Šperlichová i státní zástupce Roman Kafka na konkrétní podrobnosti s chodem firmy, Zapletal už jen mlčel nebo dokola opakoval slova nevím, nepamatuji si.

Šenkova i Zapletalova rodina měla třetího společníka několikrát kontaktovat u něj doma v Olomouci, ale bez úspěchu. Třetí známý jim peníze nevrátil. Zaplatil bance jen jednu splátku ve výši sedm tisíc euro. Muž byl pak nalezen v roce 2005 mrtvý v lese u Valašského Meziříčí. Podle policie šlo zřejmě o sebevraždu.

Podle jeho manželky ale rozhodně doma pět milionů neměli. „Kdybychom je měli, pak by se to určitě projevilo na našem životním stylu a rozhodně bychom nežili v nájemním bytě,“ podotkla v lednu u soudu žena.

Podle jejího názoru za vším stojí jen Šenk sám. „Domnívám se, že Šenk udělal podraz a hodilo se mu, že manžel zemřel a svedl to na něj,“ mínila vdova. I mužův dobrý známý potvrdil, že si jeho kamarád nad poměry nežil. „Říkal mi však, že je na Šenka naštvaný, protože prý si chce vzít úvěr, který by nemusel splácet,“ tvrdil u včerejšího líčení svědek.

Podle obhájců obou mužů si jejich známý den před odjezdem do Rakouska zřídil v bance bezpečnostní schránku. Do ní pak po svém návratu několikrát vstoupil. Podle jeho manželky v ní byly jen nějaké listiny.

Soud zarazila i ta skutečnost, že Zapletal se Šenkem nahlásili krádež peněz až za tři čtvrtě roku. Na dotaz soudkyně, proč to ohlásili tak pozdě, nedokázali obžalovaní vůbec odpovědět. Podle předsedkyně soudu Ivety Šperlichové byl Šenk se známým domluvení, že se s penězi ztratí. Zapletal jim měl sloužit k tomu, aby podepsal potřebné dokumenty.

„Fakticky vše řídil Šenk. Ale pravdou je, že Zapletal bance předložil falešný výpis z katastru, díky němuž dostali peníze. Její představitelé potvrdili, že kdyby věděli o milionových zástavách, které na budově visely, úvěr by jim neposkytla,“ vysvětlila své rozhodnutí soudkyně.

Vzhledem k tomu, že Zapletal ještě nikdy nebyl trestaný, dala mu takřka nejnižší možný trest, a to pět a půl roku. To k recidivistovi Šenkovi byla přísnější a potrestala ho osmiletým pobytem ve vězení. Přestože si oba muži vzali lhůty na rozmyšlenou, nechali se po skončení jednání slyšet s tím, že se určitě odvolají k Vrchnímu soudu do Olomouce.