I když senát krajského soudu ve Zlíně, který projednává trestný čin týrání svěřené osoby, stále nevynesl svůj vedrikt nad obžalovaným Petrem L. z Kroměřížska, jeho dva synové které měl bít, jej už v podstatě vyřkli za něj.

OTEC PŘED SOUDEM VINU POPÍRAL

Jejich otci za trestný čin týrání svěřené osoby hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Podle obžaloby měl nezletilé syny fyzicky napadat a vůlgárně urážet a hrubě s nimi zacházet.

Starší z chlapců, desetiletý P. P. z Kroměřížska podle znalců tak trpí postraumatickou stresovou poruchou. Obžalovaný svou vinu u soudu stále popírá, podle jeho vyjádření se o dva chlapce a jejich dvě sestry vzorně staral.

Ve středu vypovídali však u soudu oba chlapci. Desetiletý P .P. a jeho o rok mladší bratr D. L.

Chlapci zcela jasně soudu popisovali, jak je otec trestal a jak vypadala situace u nich doma.

„Chvíli jsme bydleli normálně, pak se ale maminka s tatínkem začali moc hádat. Taťka mě nejdřív tloukl u učení, pak mlátil i bráchu. Šlauchem i dřevěnou tyčí," vzpomínal starší z bratrů ve středu u soudu. Vzpomněl, že u mladšího bratra tomu chtěl zabránit. „Snažil jsem se, ale nešlo to," dodal.

Malý chlapec dál svou výpovědí přiblížil, jak mu otec vyhodil z okna učebnici, jak na něj vulgárně křičel. Podle všeho mu měl být nejstarší syn trnem v oku, protože údajně není jeho biologický syn.

„Nejsem tvůj otec a ty nejsi můj syn! Jsi hajzl, Ukrajinec, táhni tam!" popisoval desetiletý klučina dobu v roce 2014, kdy k údajnému týrání mělo docházet, tedy v době, kdy měl sotva osm let.

„Jednou mě bouchl tak, že jsem nemohl dýchat, taky mi dal facky a já jsem tloukl hlavou o stůl," doplnil s tím, že fyzické tresty u nich doma byly na denním pořádku.

„Vždycky když pil, tak se tak choval, já jsem pak plakal," doplnil P. P. Jeho slova potvrdil i o rok mladší brat. „Nelíbilo se mi, jak pořád chlastal, jak mamku a nás bil," uvedl.

Čtěte také: Měl týrat syny. Měl je bít pěstmi i hadicí a psychicky deptat

„Vždycky když jsme něco neuměli, tak nás šlahl, nebo něco rozbil. Taky mi nadával, že jsem hajzl. To se dělo každý den, myslím, že pil každý den, pak mě bil šlauchem," popisoval chování svého otce D. L. s tím, že už neví, kdy jej viděl naposledy.

„Je to strašně dlouho, ale vidět ho už nechci," tvrdil soudu devítiletý kluk.

„Děti jsou zmanipulované a poštvané proti mně," bránil se obžalovaný Petr L. Po přečtení výpovědí jeho synů. Soud mu totiž nedovolil, aby byl při nich přítomen. Petr L. zároveň popřel, že by bývalou ženu bil, jak děti uvedly.

„Jednou v životě a ať umřu, jsem ji uhodil, ale ona napadla mně," zdůraznil. Ve středu vypovídala i pracovnice OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí, pozn. red), která popisivala poměry rodiny. Podle ní byl obžalovaný dominantní člověk a celá rodina se jej bála.

„Já jsem trému neměl a i teď jsem klidný," uvedl starší z chlapců P. P. po včerejším soudním jednání. „Já jsem v pohodě," doplnil ho o rok mladší bratr D. L. Oběma chlapcům i jejich sestrám se prý nyní vede dobře. A výpověď u soudu? „To bylo lehčí, než zkoušení ve škole u tabule," shodli se chlapci.